Жінка зменшила суму боргу за послуги опалення

Ольга Настіна, координаторка Центру правової інформації та консультацій у місті Біла Церква (Київська область), опублікувала на порталі "Правовий простір" статтю про те, як юристи Центру допомогли жінці зменшити суму заборгованості за комунальні послуги

Ольга Настіна, координаторка Центру правової інформації та консультацій у місті Біла Церква (Київська область), опублікувала на порталі “Правовий простір” статтю про те, як юристи Центру допомогли жінці зменшити суму заборгованості за комунальні послуги. Роботу Центру координує ГО “Правова єдність” за підтримки програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.

Жінка зменшила суму боргу за послуги опалення
Ольга Настіна

Перш ніж здійснювати будь-яку правову дію чи утриматися від її здійснення, необхідно проконсультуватися з юристом. Це просте правило мають засвоїти наші громадяни, щоб уникнути зайвих проблем та зберегти власні гроші.

Ірина Петрівна Ющенко* проживає у Білій Церкві і доглядає за своїми хворими батьками. Інших родичів у неї немає, тож усі клопоти, пов`язані з доглядом двох лежачих хворих, лягли на її плечі. Такі обставини просто прив`язали жінку до дому, до побутових обов`язків. Нагодувати батьків, попрати, прибрати, збігати за продуктами та ліками. Все доводилось робити Ірині Петрівні. За цих обставин працювати жінка не могла, і жили вони втрьох на невеликі пенсії її батьків.

Цих грошей вистачало на дуже скромне прожиття, виключно на харчування та ліки для батьків. На жаль, на систематичну оплату комунальних платежів грошей часто бракувало. За декілька років накопичились борги перед КП БРМ «Білоцерківтепломережа» за послуги з опалення та підігріву води. І в цьому році установа, щоб їх стягнути, подала на Ірину Петрівну в суд. Декілька разів жінку викликали на засідання повісткою, але вона не приходила, бо ні з ким було залишити стареньких батьків. Суд відбувся без її участі.

А коли Ірина Петрівна отримала рішення, вона ледве не зомліла. Адже суд зобов`язав її заплатити КП БРМ «Білоцерківтепломережа» близько трьох тисяч гривень. Це величезна сума для жінки, яка не може працювати і доглядає двох лежачих батьків.

У розпачі Ірина Петрівна Ющенко звернулась до Центру правової інформації та консультацій у місті Біла Церква. Юристка Центру Марина Лисич уважно вивчила обставини справи і з`ясувала, що КП БРМ «Білоцерківтепломережа» подавала позов до суду про стягнення з Ірини Петрівни заборгованості за період з лютого 2008 року по квітень 2014 року. Оскільки жінка на засідання суду не з’явилася, то з неї стягнули борг за більше ніж шість років.

Але за всіх цих сумних обставин Ірині Петрівні все ж пощастило, що рішення суду прийшло поштою вчасно і ще був строк для його оскарження. І підстави для цього були. Адже строк позовної давності відповідно до Цивільного кодексу України становить 3 роки і тільки за цей період реально можна стягувати суму боргу. Юристка Центру Марина Лисич допомогла в оформленні апеляційної скарги на рішення Білоцерківського міськрайонного суду.

А в червні Ірина Петрівна прийшла в Центр з гарною новиною – апеляційну скаргу задоволено і прийнято рішення про стягнення з неї боргу в розмірі близько 700 гривень, а це значно менше трьох тисяч.

Проте, якби Ірина Петрівна прийшла до юриста на консультацію після першого виклику до суду, цю ситуацію можна було б вирішити одразу. Оскільки боржниці було б запропоновано заявити на суді або подати в письмовому вигляді клопотання про застосування строку позовної давності. Адже суд застосовує дане положення Цивільного кодексу України тільки за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення рішення суду. У іншому випадку суд може стягнути борг і за 10, і за 15 років.

* Ім’я героїні змінено з етичних міркувань

Контакти:
ГО “Правова єдність”
(04563) 7 44 38
pravova.ednist@yandex.ru

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: