Заява щодо висловлювань мера Івано-Франківська про примусове переміщення ромів

Міжнародний фонд «Відродження» обурений висловлюваннями міського голови Івано-Франківська щодо переміщення до Закарпатської області ромів, які проживають на території міста, зокрема із можливим застосуванням незаконних поліцейських заходів примусу.

Зазначені вказівки були зафіксовані на відео, записаному під час щотижневої оперативної наради та поширеному 21.04.2020 р. у соціальній мережі Facebook,  а також низькою медіа – Суспільне, LB.ua, Zmina тощо.

Зауважуємо, що усні розпорядження міського голови Івано-Франківська, спрямовані проти ромів, а також можливі дії працівників міськвиконкому та управління поліції міста на їх виконання, носять явний дискримінаційний, а відтак антиконституційний та протизаконний характер. Заперечуючи права ромів на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, слова та дії представників місцевої влади в Івано-Франківську призводять не тільки до погіршення соціально-економічного стану представників вказаної ромської громади і підриву державної політики інтеграції соціально вразливої частини ромської етнічної групи в українське суспільство, але й мають більш серйозні наслідки – насильство щодо ромів, яке вже мало місце в Івано-Франківську у березні 2019 року. Окрім того, вони також демонструють слабкість і неспроможність органів місцевого самоврядування, зокрема місцевої влади Івано-Франківська, вирішувати можливі проблемні питання в цивилізований та законний спосіб, таким чином не сприяючи вибудові важливої довіри до місцевого самоврядування з боку суспільства.

У контексті загрози подальшого поширення коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні звертаємо увагу на те, що подібні заклики та дії з примусового переміщення представників соціально вразливих категорій населення мають вкрай негативні наслідки для епідеміологічної ситуації в районі та суміжних областях, підривають зусилля держави та громадянського суспільства, спрямовані на подолання пандемії.

Ми закликаємо:

  • Уповноваженого Верховної Ради України дати оцінку висловлюванням міського голови Івано-Франківська та його ініціативі з переміщення частини ромської громади, що проживає на території міста, з точки зору дотримання прав людини;
  • керівництво Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Генеральної прокуратури України та Служби безпеки України ініціювати відповідні перевірки та дати чітку правову оцінку висловлюванням міського голови Івано-Франківська та діям працівників міськвиконкому та міського управління поліції, які могли бути задіяні в ініціативі з переміщення частини ромської громади, що проживає на території міста;
  • Асоціацію міст України висловити публічну позицію з приводу висловлювань міського голови Івано-Франківська та надати міській раді та міськвиконкому Івано-Франківська експертну допомогу у вирішенні нагальних проблем в демократичний спосіб.
  • Міського голову Івано-Франківська переглянути власні позиції та підходи і спрямувати достатній ресурс для вирішення проблем, підтримки та інтеграції соціально вразливих категорій мешканців міста, зокрема представників ромської етнічної групи.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: