Залишившись без догляду, пенсіонерка повернула житло

Наталя Козаренко, активістка Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я, опублікувала на порталі "Правовий простір" статтю про те, як пенсіонерці допомогли повернути житло після смерті людини, яка взялася її доглядати

Наталя Козаренко, активістка Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я, опублікувала на порталі “Правовий простір” статтю про те, як пенсіонерці допомогли повернути житло після смерті людини, яка взялася її доглядати. Допомогу жінці надав Центр правової інформації та консультацій у Херсоні, роботу якого координує Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Залишившись без догляду, пенсіонерка повернула житло
Наталя Козаренко

Нетиповий юридичний випадок стався в Херсоні. Пенсіонерка Валентина Миколаївна уклала договір довічного утримання з подругою Оленою Іванівною, яка мала б її доглянути і в спадок отримати квартиру. Але подруга раптово померла і пенсіонерці довелося розривати договір через суд. Бо після його підписання житло Валентини Іванівни перейшло у власність подруги. Й після смерті Олени Іванівни квартирою змогли б заволодіти її спадкоємці, чужі для старенької люди.

Валентина Миколаївна мала чоловіка, але дітей у них не було. Багато років тому чоловік помер і жінка залишилася сама. А вік дається взнаки і їй дуже важко прожити на маленьку пенсію, доглядати за своїм житлом. Кілька років тому Валентина Миколаївна уклала договір довічного утримання зі своєю подругою Оленою Іванівною. Та регулярно приходила, приносила продукти, оплачувала комунальні послуги.

Але вже більше місяця Олена Іванівна не відвідувала свою подругу. Коли стурбована сімдесятирічна пенсіонерка спробувала дізнатися, що сталася, то від сусідів дізналася, що, нажаль, подруга раптово померла. Пенсіонерка залишилася без засобів до існування – адже і договір вона уклала саме тому, що пенсії не вистачало. Квартира за законом після підписання договору довічного утримання перейшла Олені Іванівні, яка за законом до смерті колишньої господині не могла нею розпоряджатися.

Валентина Миколаївна була просто у відчаї – вона не знала, що робити і в кого просити допомогу. Спочатку пенсіонерка звернулася до нотаріальної контори із заявою про припинення договору довічного утримання. Але нотаріус відмовився розривати договір. Він пояснив, що термін, відпущений на прийняття спадщини, закінчується через 6 місяців і, можливо, ще з’являться спадкоємці Олени Іванівни і теж будуть претендувати на квартиру.

Єдиний шлях – звернення до суду. Але в Херсоні участь адвоката в процесі оцінюється від 2 000 гривень і вище. Оплатити таку суму Валентина Миколаївна, чия пенсія складає 960 гривень, була просто не в змозі. Тому вона звернулася до Центру правової інформації та консультацій Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я за юридичною допомогою.

Юристи Центру допомогли написати їй позовну заяву. А студентка-юрист Олена Старюк, яка працює в Центрі правової інформації та консультацій, виступила представником бабусі в суді. Під час процесу виникало багато юридичних перепон, які бабуся самостійно навряд чи змогла б вирішити. Наприклад, Валентині Миколаївні не видавали свідоцтво про смерть Олени Іванівни, оскільки вона не є родичкою померлої. Її представнику – Олені, довелося вести довге листування з працівниками РАЦС щоб зібрати необхідні в суді документи. Але завдяки професійній та безоплатній допомозі юристів справа завершилась успіхом. Суд виніс рішення на користь Валентини Миколаївни і повернув квартиру у власність пенсіонерки. І тепер вона зможе знайти собі нового помічника, який буде її доглядати.

Контакти:
Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я
(0552) 265 039
uapravokherson@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: