“З 1 березня всі іноземні ліки зупиняться на митниці” – експерт

В Інтернет-виданні “Gazeta.ua” опубліковано інтерв’ю Ростислава Мисюкевича з Вікторією Тимошевською, директором програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”, щодо нових правил імпорту ліків

В Інтернет-виданні “Gazeta.ua” опубліковано інтерв’ю Ростислава Мисюкевича з Вікторією Тимошевською, директором програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”, щодо нових правил імпорту ліків.

“З 1 березня всі іноземні ліки зупиняться на митниці” – експерт
Ростислав Мисюкевич

З березня імпортери медикаментів надаватимуть до Держслужби з лікарських засобів підтвердження відповідності стандартам по кожному закордонному медпрепарату. Таке ліцензування може призвести до подорожчання та зникнення з аптек певних ліків.

– На практиці з 1 березня всі іноземні ліки зупиняться на митниці, – пояснює 34-річна Вікторія Тимошевська, доктор медичних наук, директор програми “Громадське здоров’я” міжнародного фонду “Відродження”.

Що це означатиме для пацієнтів?

– Запаси ліків в аптеках обмежені, а попит високий. Буде ажіотаж, внаслідок якого автоматично підстрибнуть ціни. Паралельно почне розгортатися “чорний ринок”. Бо є купа хронічних захворювань, що потребують постійного лікування. Є препарати, які не можна замінити українськими відповідниками – гормони, хіміотерапевтичні засоби для онкохворих. Тож для пацієнтів таке “ліцензування” означатиме, якщо не смерть, то додаткові витрати на ліки сумнівного походження.

Яка система контролю медпрепаратів діє в Україні й наскільки вона ефективна?

– Торік ми приєдналися до країн, в яких діє система співробітництва фармацевтичних інспекцій – міжнародна світова спільнота регуляторних агенцій, що контролюють якість ліків. Вона забезпечує обмін інформацією, перевірку якості, місце розташування виробництва тощо. І раптом ми робимо крок назад та кажемо: “Ні, ми ще і додатково будемо перевіряти-ліцензувати – вже на свій розсуд”. Причому на словах президент стверджує, що ми спрощуємо систему ліцензування та зменшуємо кількість платних послуг від державних органів.

Хто виграє від цієї ініціативи?

– Ліцензування – потенційна корупційна схема. Звісно, за його рахунок до бюджету надійдуть якісь додаткові кошти. Найбільше ж зароблять люди, які будуть видавати ліцензію. Чиновники не впускатимуть товари на ринок. Казатимуть імпортерам: у вас не там стоїть кома, а тут не так написано. Представникам іноземних фірм доведеться “підмазувати” українських бюрократів. А це все за рахунок простих українців, бо всі витрати на хабарі включать у ціну ліків в аптеках.

Вітчизняні виробники здатні задовольнити дефіцит на ліки?

– Вони можуть перекрити приблизно 40, максимум 60 відсотків попиту. До того ж існують унікальні, інноваційні препарати. Розпочати їх виробництво в Україні не так просто. Наприклад, ліки для хіміотерапії – той же генцитабін (застосовують для лікування хворих на рак, лейкоз — gazeta.ua). Його виробляють тільки в Індії, США та Швейцарії. Чи дитячий інсулін – він буває тільки імпортний. Що, тепер дітям хворим на діабет помирати в ім’я розвитку українського виробництва?

Міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова повідомила, що нововведення можуть відкласти.

– Його не треба відкладати. Його треба скасовувати. Офіційно його необхідність пояснюють “додатковими заходами контролю”. Реально ж, нема жодного притомного аргументу для введення цього ліцензування.

Контакти:
“Громадське здоров’я”
Вікторія Тимошевська
(044) 461 97 09
tymoshevska@irf.ua

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: