Як на відповідальність за злочини впливатиме статус “групи вагнера” за міжнародним гуманітарним правом? Говорили на дискусії в Києві

13 листопада Міжнародний фонд “Відродження” у співпраці з Правовою Ініціативою Відкритого Суспільства та Офісом Генерального прокурора провів тематичну дискусію “Статус учасників “Групи Вагнера” за міжнародним гуманітарним правом (МГП) та його значення для відповідальності за злочини, вчинені в Україні”.

Під час дискусії обговорювали питання статусу приватних військових компаній, зокрема статус учасників “Групи Вагнера” в Україні, а також чи є вона частиною Збройних сил рф, зв’язок її учасників та керівництва росії, вплив статусу учасників “Групи Вагнера” на їх переслідування та притягнення до відповідальності за злочини, скоєні в Україні.  

У дискусії взяли участь понад 70 учасників, серед яких представники органів державної влади, громадянських та міжнародних організацій, дослідницьких установ. Участь також взяла команда програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”, виконавчий директор Фонду Олександр Сушко, а також Генеральний прокурор Андрій Костін.

Під час дискусії Андрій Костін наголосив на тому, що забезпечення відповідальності учасників «групи Вагнера», а також тих, хто координував, підтримував та фінансував їхні дії, є невіддільною складовою процесу відновлення справедливості та забезпечення відповідальності за міжнародні злочини рф.

Генпрокурор також зазначив, що учасники цього угруповання широко відомі своїми злочинами, скоєними не лише в Україні, а й у Сирії, Центральноафриканській Республіці, Мозамбіку, Лівії та Малі. “Група Вагнера” безпосередньо причетна до тортур, сексуального насильства, позасудових страт, примусового переміщення цивільних осіб та інших злочинів.

“Російське керівництво не лише толерувало, але й заохочувало ці кричущі порушення прав людини та міжнародного права. Таким чином, росія несе повну відповідальність за дії “групи Вагнера”, – зауважив Андрій Костін.

Під час дискусії також було представлене дослідження, підготовлене Правовою Ініціативою Відкритого Суспільства “Відповідальність за злочини особового складу “групи Вагнера” в Україні”. Ознайомитись з дослідженням можна українською та англійською мовами: 

Модерував обговорення директор програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження” Роман Романов, який зазначив, що:

“Так звана “група Вагнера” – це органічне породження путінської росії. Незаконне утворення, яке хизується своєю жорстокістю, вдало експлуатує медійну популярність, під контролем російських спецслужб поєднує нелегальний бізнес, корупцію та насильство в десятках країн світу і користується при цьому повною безкарністю”.

Роман Романов наголосив на тому, що Україна має унікальну можливість розплутати цей клубок, шляхом ефективного розслідування злочинів, вчинених учасниками цієї структури на нашій території. 

“Якісна та професійна робота слідчих та прокурорів дасть можливість багатьом відкрити очі на сутність та інструменти глобального впливу російського авторитарного режиму.”, – підкреслив він. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: