Власник клубу вибачився перед ромами за дискримінацію

На порталі "Правовий простір" опубліковано матеріал Оксани Пастух про вирішення конфлікту на Закарпатті, пов'язаного з недопуском ромів на концерт за етнічною ознакою

На порталі “Правовий простір” опубліковано матеріал Оксани Пастух про вирішення конфлікту на Закарпатті, пов’язаного з недопуском ромів на концерт за етнічною ознакою. Ситуацію залагодили працівники Центру правової інформації та консультацій в Ужгороді, роботу якого координує Карпатське агентство прав людини “Вестед”, ГО “Романі Черхень” і Товариство ромів Закарпаття “Рома” за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду “Відродження”.

Власник клубу вибачився перед ромами за дискримінацію
Оксана Пастух

Прикрий випадок стався з чопськими ромами в Ужгородському районі. Близька 80 людей, які організовано приїхали на концерт угорської співачки в сусіднє село, охорона не пустила до клубу. Роми зазнали дискримінації за етнічною ознакою.

Згодом власник клубу «Стінг» у селі Велика Добронь вибачився за своїх охоронців, але цей випадок продемонстрував, що у суспільстві все ще існує упереджене ставлення до представників ромської національності.

Здавалося, в той день ніщо не передбачало біди. 15 березня роми з міста Чоп Ужгородського району Закарпатської області поїхали до села Велика Добронь, щоб відвідати концерт відомої співачки з Угорщини – Notar Mary. До речі, ромки за національністю. Цей концерт планували відвідати також багато ромів з самої Доброні та інших сіл району та області. Роми спеціально замовляли автобуси, щоб дістатися клубу та послухати виступ артистки. Але їх чекав неприємний сюрприз. При вході у клуб «Стінг» відбувався такий собі «фейс-контроль» за кольором шкіри. Охоронці клубу категорично відмовлялися пускати всередину ромів. Чому? Тому що вони роми! Тобто послухати ромську співачку з Угорщини не пускали ромів! А тих, хто все-таки потрапив всередину, виганяли на вулицю. Загалом близько 80 ромів просто стояли біля клубу хто до першої ночі, а хто й до четвертої ранку.

Очевидним є те, що відбулося масове порушення прав людей за етнічною приналежністю. Що з цим робити? Правозахисники радять звертатися до правоохоронних органів, тому що такі речі не можна залишати поза увагою. Роми ж, обговоривши ситуацію між собою, вирішили шукати допомоги у Ужгородському Центрі правової інформації та консультацій. 25 березня ініціативна група чопських ромів звернулася до Центру. Вислухавши розповідь, юристи вирішили поспілкуватися з власником клубу, з якого виганяли та в який не пускали ромів. Зустріч з паном Йосипом відбулася 27 березня.

Він не заперечив той факт, що ромів у кількості 60-80 осіб не пустили на концерт. Причина цього, за його словами, в тому, що в клубі є свої внутрішні правила поведінки відвідувачів. Зокрема, людина повинна бути нормально вдягнута, не п’яна, у клуб не повинні заходити малі діти.

Але факт упередженого ставлення до ромів він заперечив, хоча й пожалкував, що така ситуація мала місце. Власник сказав, що це перший такий випадок за час роботи його клубу. І він зацікавлений в тому, щоб подібні речі не повторювалися у майбутньому.

Також під час зустрічі було досягнуто домовленості, що у найближчий час власник клубу зустрінеться з чопськими ромами.

30 березня консультант Центру Мирослав Горват та юрист с завітали в Чоп до Федіра Лакатош та його жінки Валерії, які представляли інтереси ображених ромів. Разом вони поїхали у село Велика Добронь до власника клубу «Стінг» пана Йосипа.

Зустріч тривала близько трьох годин. Розмова була спокійною, і всі сторони мали можливість висловити своє бачення тої події. Наприкінці пан Йосип пообіцяв ромам, що подібне ставлення до них ніколи не повториться.

Як кажуть у Центрі правової інформації, конфлікт, який відбувся, має стати уроком для всіх – й для власника клубу, й для ромів.

Контакти:
ГО “Романі Черхень”
050 538 02 41
romani-cher@mail.ru

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: