Відбувся третій Всеукраїнський діалог «Громади – ветеранам»

Третій Всеукраїнський діалог «Громади – ветеранам» відбувся 7 червня у Вінниці.

Під час заходу говорили про державну політики у цій сфері, актуальні проблеми військовослужбовців і членів їхніх родин, модернізацію соціальної складової ТЦК і СП, посилення роботи соціального супроводу ветеранів, реінтеграцію ветеранів у життя громад та роль в ній роботодавців та бізнесу та інше. 

Під час форуму виступив, зокрема, Вінницький міський голова Сергій Моргунов.

Проведення такої події саме у форматі діалогу – це дуже важливо, тому що ми всі ми, громади, суспільство, відчуваємо, що таке війна і що наразі стоїть питання взаємодії і спілкування з ветеранами. З 2014 року, без сумніву, кожна громада починала працювати в цьому напрямі. Але з початком повномасштабного вторгнення обсяги зросли в рази. Мабуть, Україна сьогодні дуже схожа на Україну у Другій світовій війні. Коли, на жаль, немає ні однієї родини, у кого б або знайомі, або рідні не воювали, не отримували поранення і, на жаль, не гинули. Це є викликом для всього суспільства. Ветерани – це колись мирні люди, які пішли захищати нашу країну, її свободу і незалежність. Думаю, що саме від діалогу, від того, наскільки ми будемо шукати можливі шляхи і конфігурації щодо всебічної допомоги ветеранам, їхнім родинам, багато в чому залежить наше майбутнє.У межах діалогу важливо визначати алгоритми взаємодії центральних органів влади і громад. Ми всі вчимося, у нас немає методички, яка покаже, як нам працювати, і саме спільне навчання, обмін досвідом важливе для нашої майбутньої роботи. Ми повинні створити всі умови, щоб громади були комфортними для ветеранів та їхніх родин, і створити відповідну екосистему успішної України після нашої Перемоги, – зазначив Вінницький міський голова Сергій Моргунов.

У Всеукраїнському діалозі взяли участь і представники Уряду, зокрема Віцепрем’єр-міністерка, Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, голова підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів Анатолій Остапенко, виконувач обов’язків Міністра у справах ветеранів Олександр Порхун та інші. Також виступили партнери заходу – представниця Програми реінтеграції ветеранів IREX Яна Войтовська та Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Гальченко.

Наразі ветерани та члени їхніх сімей – це 30 % всього населення України, – говорить Віцепрем’єр-міністерка, Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук. – Ми сьогодні тут, щоб у дискутовній манері поговорити, набути певні результати, які так чекають ветерани. Вінниччина та Вінниця є хорошим прикладом власне врядування, як потрібно робити, створювати екосистеми та як потрібно досягати результату.

Про напрацювання Міністерства у справах ветеранів розповів виконувач обов’язків його очільника Олександр Порхун.

Розуміємо, без громад, без органів місцевого самоврядування і взагалі без потреб ветеранів ми не сформуємо новітню політику. Сьогодні кількість ветеранів у нашій країні налічує понад 1 мільйон, а також 3,5 мільйони складають члени їхніх родин та члени родин загиблих Захисників і Захисниць України. Війна триває, і розуміємо, що ця цифра надалі зростатиме. Тому ми повинні ще більше підготуватися для зустрічі наших героїв після повернення з передової. Бачення Міністерства у справах ветеранів на майбутнє – це прозора, єдина, чітка комунікаційна стратегія, починаючи від територіальних громад і до органів центральної виконавчої влади і законотворчості, – вважає Олександр Порхун.

Він також розповів, що Міністерство у справах ветеранів працює над створенням єдиної ветеранської інфраструктури, яка дасть можливість поєднати державну, регіональну і місцеву політики. Наразі уже створили Український ветеранський фонд, відкрили окремі ветеранські вікна у ЦНАПах, реабілітаційні відділення у лікарнях, заснували ветеранські простори тощо.

У планах також – розвиток диджиталізації. Днями запрацювало посвідчення ветерана у «Дії». Наразі Мінвет працює також над створення електронного кабінету ветерана. А задля увічнення пам’яті героїв, які повернулися додому на щиті, в Україні побудують Національне військове меморіальне кладовище.

Олександр Порхун зазначив також про професію фахівця із супроводу ветеранів війни і демобілізованих осіб. Вона вже занесена у класифікатор професій. Міністерство у справах ветеранів розробило проєкт відповідної постанови Кабміну, яка знаходиться на зовнішньому погодженні. Фахівці з супроводу будуть інформувати ветеранів про послуги та інструменти для розвитку після повернення з фронту та представляти інтереси демобілізованих. До кінця року планують працевлаштувати понад 3 тисячі представників професії. Для органів місцевого самоврядування планують надавати державну субвенцію на фінансування роботи фахівців із супроводу ветеранів війни.

Представники уряду висловилися і про проєкт «Помічник ветерана», в якому брали участь і місто Вінниця та область.

Експериментальний проєкт “Помічник ветерана”, який запустили минулого року, мав на меті виявити хиби і вади на державному рівні. За підсумками ми зрозуміли, що не працює саме фінансування, відсутність професії у класифікаторі посад і єдиного стандарту дій. Проєкт постанови заснований саме на результатах експериментального проєкту, враховуючи всі помилки. Перші три тисячі, які працевлаштують на посади, включатимуть, зокрема, і тих людей, які пройшли навчання за проєктом “Помічник ветерана”. Наразі ми вдячні міським громадам, які підставили плече і виплатили людям зарплати з місцевого бюджету. Сьогодні ми на Вінниччині, щоб засвідчити нашу повагу та шану вінницькій владі, громаді та усім вінничанам. Ви лідируєте у проєктах та програмах з ветеранської політики, ви задаєте відповідний тон, – зазначила Ірина Верещук.

Під час Всеукраїнського діалогу провели дві панельні дискусії про шлях воїна: «Початок. Служба» та «Демобілізація. Громада». У другій взяли участь Вінницький міський голова Сергій Моргунов та керівниця вінницького ветеранського простору Марія Довжик. Взаємодію влади і ветеранського простору Вінниці представили як успішний приклад в Україні.

Очільник Вінниці Сергій Моргунов детально зупинився на тому, що Вінниці робить для ветеранів, які повертаються додому. Це, зокрема, посилення безбар’єрності, доступності транспорту, розвиток реабілітаційних спроможностей, підтримка громадських ініціатив та співпраця у цьому напрямі із закордонними партнерами. Сергій Моргунов зазначив, що цьогоріч у місті планується відкриття сучасного простору для ветеранів. Також очільник міста розповів про роботу помічників ветеранів та адмінсервісу «Ветеран» у Прозорих офісах міста.

Наостанок заходу присутні обговорили роль бізнесу та роботодавців в процесі реінтеграції ветеранів і підбили підсумки третього Всеукраїнського діалогу «Громади – ветеранам».

Нагадаємо, помічники ветеранів надають консультаційні послуги у Вінниці з жовтня 2023 року. Починався цей шлях з експериментального проєкту Міністерства у справах ветеранів, а згодом фінансування та організацію роботи помічників ветеранів перебрала на себе громада. 

Джерело: ВІТАТБ

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: