Ветеран відстояв право безоплатного проїзду у транспорті

Георгій Кобзар, представник Чугуївської правозахисної групи, опублікував на порталі "Правовий простір" статтю про те, як ветеранові-чорнобильцеві допомогли відстояти право на безкоштовний проїзд

Георгій Кобзар, представник Чугуївської правозахисної групи, опублікував на порталі “Правовий простір” статтю про те, як ветеранові-чорнобильцеві допомогли відстояти право на безкоштовний проїзд. Допомогу чоловікові надав Центр правової інформації та консультацій у Чугуєві, діяльність якого підтримує програма “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Ветеран відстояв право безоплатного проїзду у транспорті
Георгій Кобзар

Чугуєвський ветеран-чорнобилець змусив керівництво автотранспортного підприємства реагувати на скарги. А водіїв автобусів виконувати закон. Сталося так завдяки допомозі юристів, численним скаргам та наполегливості ветерана. У результаті він отримав «охоронну грамоту», яка підтверджує гарантії держави на безоплатний проїзд.

Житель Чугуєва Віктор Миколайович Петров є дитиною війни, ветераном, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та інвалідом. Держава гарантувала йому право на безкоштовний проїзд в усіх видах транспорту. Однак водії місцевого автотранспортного підприємства (далі АТП), що здійснюють автоперевезення маршрутом Чугуїв – Нові будинки (Башкирівка), нехтували цим правом.

Віктор Миколайович неодноразово звертався і до органів влади і до керівництва АТП. Однак у відповідь отримував формальні відповіді: так, право маєте. Однак водії продовжували вимагати оплату за проїзд з ветерана. Вони пояснювали, що є певні «пільгові» автобуси, якими й слід користуватися. А маршрутки, мовляв, пільговиків провозити не зобов’язані.

Тому Віктор Миколайович прийшов на прийом до Центру правової інформації та консультацій Чугуївської правозахисної групи. Центр відповідно до затвердженої міською радою «Програми правової освіти та надання безоплатної первинної правової допомоги населенню м. Чугуєва» здійснює прийом мешканців у громадській приймальні Чугуївської міськради.

З’ясувавши обставини, координатор Центру Юрій Чумак підготував офіційний лист до керівництва АТП та додав заяву пана Петрова, у якому вимагав забезпечити безоплатний проїзд за маршрутом Чугуїв – Нові будинки. У відповіді, що незабаром надійшла, повідомлялося, що водіям постійно роз’яснюють вимоги законодавства, але «для прийняття дієвих заходів або покарання винуватців (якщо такі є) необхідно їх встановити, що неможливо зробити без заяви, в якій будуть вказані дата, час, П.І.Б. водія або державний номер автобуса».

Порадившись з фахівцями Центру, Віктор Миколайович скористався пропозицією, наданою керівництвом АТП. І наступного разу, коли його відмовились безоплатно перевозити, він зафіксував факт відмови. А потім за допомогою правозахисників, написав особисту скаргу, у якій вказав дату, час та номер автобусу, де сталася подія*. У цій же скарзі Віктор Миколайович попросив письмово підтвердити, що він має право безоплатного проїзду.

У відповіді керівництво АТП фактично визнало свою неспроможність контролювати співробітників:

Але в той же час запропонували ветеранові самому негайно звертатися за допомогою: «Убедительно прошу Вас в случае возникновения какой-либо конфликтной ситуации незамедлительно сообщать мне по мобильному телефону… для принятия незамедлительных и эффективных мер. С уважением, директор…».

Як не дивно цей лист спрацював як треба. За порадою працівників Центру, пан Петров відтепер носить лист з собою як «охоронну грамоту». А водії, коли їм його показують, вимушено посміхаються та пропонують скористатися послугами маршруту на безоплатній основі.

Один наполегливий пенсіонер досяг позитивного результату. Але щоб зміна стала системною, скаржитися мають усі пільговики, які стикнулися з такою ситуацією. А не тільки один ентузіаст.

*Ім’я та прізвище героя змінено з етичних міркувань

Контакти:
Чугуївська правозахисна група
chpg@ukr.net

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: