В Одесі почнуть працювати 30 сімейних лікарів за європейським зразком

Марія Гайдар, радник Голови Одеської обласної державної адміністрації, презентувала першочергові кроки, які відбудуться в рамках реформування системи охорони здоров’я в Одеській області у 2016 році.

Марія Гайдар, радник Голови Одеської обласної державної адміністрації, презентувала першочергові кроки, які відбудуться в рамках реформування системи охорони здоров’я в Одеській області у 2016 році.

«Медицина в Україні – одна з найбільш несправедливих у світі. Незважаючи на те, що за Конституцією вона повинна надаватися безкоштовно кожному громадянину, всі знають і миряться з тим, що це правило порушено. Наприклад, дійсно безкоштовною і дійсно якісною медициною в Україні можуть скористатися тільки найбагатші люди – депутати, міністри. Ми хочемо цю несправедливість подолати. Корупція в медицині вбиває людей по-справжньому. Наш громадянський обов’язок її зупинити. Усі повинні мати доступ до якісної медичної допомоги в цій країні», зазначила Марія Гайдар.

Перші кроки, за словами Гайдар, в реформуванні медичної системи області, одесити побачать вже в 2016 році.

Перші зміни в реформі системи торкнуться Обласного управління охорони здоров’я. Більшість функцій від нього буде передано новому органу.

«Ми створюватимемо нову установу європейського зразка,  розповідає Тетяна Ляпчук, директор Департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення Одеської ОДА. Зі створенням цієї Агенції кошти на програми охорони здоров’я будуть виділятися відповідно до потреби населення, а не за принципом оплати койко-місць в лікарнях.  Профільний департамент буде значно скорочений і він займатиметься власне своїми обов’язками – затверджуватиме розроблені програми. Це виключає корупційні схеми, які роками функціонують у застарілих установах радянського зразка. Агенція забезпечить поступовий перехід до виділення коштів на оплату послуг, замість утримання лікарень»

Другим нововведенням стане навчання та запуск роботи 20-30 лікарів загальної практики, так званих «сімейних» лікарів. Це дозволить забезпечити якісно новий підхід до надання первинної медичної допомоги для пацієнтів області. Наразі 95% медпрепаратів пацієнт оплачує зі своєї кишені. Крім того, пацієнт змушений вистоювати довжелезні черги, тижнями змушений ходити від лікаря до лікаря, щоб встановити свій діагноз. Вперше в Україні в Одесі запрацюють висококваліфіковані фахівці, що надаватимуть первинну допомогу, як це відбувається в усіх розвинених країнах. Для пацієнта це означає якісне обслуговування, комфортне приміщення, відсутність черг та забезпечення базовими ліками безкоштовно. Фінансування лікарської практики здійснюватиметься за контрактом, а лікар отримуватиме належний рівень доходу.

Третім та одним з найважливіших кроків стане надання автономності та незалежності лікарням, що підвищить ефективність їхньої роботи. Сьогодні 85% коштів витрачається на утримання лікарень, а саме на утримання іноді навіть нікому непотрібних приміщень. Крім того, в Україні кількість лікарняних ліжок вдвічі більша, аніж в Євросоюзі. Автономізація лікарень дасть змогу реалізувати схему, коли гроші слідують за пацієнтом, а не за лікарняним ліжком, і сплачуються за дійсно надану медичну допомогу та завершений випадок лікування. Лікарні зможуть перерозподіляти кошти залежно від потреби, запровадити систему оплату праці медпрацівникам залежно від обсягів роботи та їх кваліфікації, а також залучати позабюджетні джерела фінансування.

«За роки існування нашої організації ми провели десятки акцій та протестів під стінами МОЗ, Кабміну та Адміністрації Президента. Кожну позитивну зміну для пацієнтів та надію на нормальну медицину нам потрібно було відвойовувати зі скандалами. Вперше тут, в Одеській області, ми відчули, що нам не потрібно боротися з владою, щоб забезпечити доступність лікування для пацієнтів, – розповідає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України».Сьогодні ми кладемо на стіл ідею – і завтра вона починає реалізовуватися. Наприклад, з вересня на Одещині оприлюднили  та оновлюють списки ліків, які пацієнти повинні отримувати в обласних лікарнях безкоштовно. Ця стратегія – перший крок до реформи. Закликаємо всіх експертів і громадські організації скористатися унікальним шансом і політичною волею для того, щоб зробити медицину в Одеській області дійсно доступною і якісною. І стати прикладом для всієї України», додала вона.

Стратегія наслідує основні принципи Національної стратегії реформування системи охорони здоров’я та передбачає модернізацію трьох ключових сфер.

Стратегію було розроблено керівництвом Одеської ОДА із залученням незалежних українських експертів, фахівців у сфері охорони здоров’я за координації  БФ «Пацієнти України».

Відповідно до розробленої Стратегії, реформа системи охорони здоров’я в Одеській області стартує вже в 2016 році.

Контактна особа: 093 72 10 800,  Альона Романюк

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: