Ужгородський університет співпрацюватиме з об’єднанням ромів

30 січня 2015 року в приміщенні ректорату УжНУ відбулася знакова подія для наукової та громадської сфери Закарпаття - підписання договору про співпрацю між Державним вищим навчальним закладом «Ужгородський національний університет» та Закарпатським обласним молодіжним ромським об'єднанням "Романі черхень" (Ромська зірка).

30 січня 2015 року в приміщенні ректорату УжНУ відбулася знакова подія для наукової та громадської сфери Закарпаття – підписання договору про співпрацю між Державним вищим навчальним закладом «Ужгородський національний університет» та Закарпатським обласним молодіжним ромським об’єднанням “Романі черхень” (Ромська зірка).

Закарпатська область – це область де проживає найбільша частина ромського населення в Україні. Роми зазнають значної дискримінації зі сторони місцевого населення і переважна частина ромів знаходиться за межею бідності. Зараз місцеві органи влади та соціальні служби області активно працюють з ромським населенням, але у них майже відсутня наукова інформація про історію, культуру та традиції ромів, що не сприяє міжетнічному діалогу. Закарпаття межує з чотирма країнами членами Європейського Союзу, в трьох з яких проживає велика ромська громада – це Угорщина, Словаччина та Румунія. Саме тому цей край має всі можливості для залучення найкращого зарубіжного досвіду у вирішенні соціально-економічних, культурних та політичних проблем ромів.
Підписання договору відбулося в особі ректора УжНУ Володимира Смоланки та голови громадської організації «Романі червень» Мирослава Горвата. Його предметом є співробітництво в сфері науково-дослідної, навчально-методичної, організаційної, культурної та іншої діяльності в рамках проекту від Міжнародного фонду «Відродження», щодо впровадження інтегрованої сертифікатної програми «ромських студій» в УжНУ.

Перед підписання договору ректор УжНУ Володимир Смоланка зазначив: «Для Європи не є новиною робота «ромських студій» – вони активно працюють в Чеській Республіці, Словаччині, Угорщині. Ми тільки розпочинаємо цей процес і хотілося б, щоб ці ромські студії стали потужним поштовхом до наукової роботи в нашому навчальному закладі. Ми цю роботу починаємо не з чистого листа, а обов’язково використаємо той досвід роботи ромських студій, який отримала свого часу Києво-Могилянська академія в Києві».

Мирослава Лендьел, проректор з науково-педагогічної роботи УжНУ зазначила: «Це перший крок як для науковців університету, студентської молоді так і ромської громади Закарпаття. І це є нові виклики для нас. Згідно нового Закону України «Про вищу освіту», на базі УжНУ буде розроблена і впроваджена перша сертифікована програма «Ромські студії в УжНУ», навчання за якою ми плануємо розпочати з вересня цього року».

Михайло Зан, доцент кафедри політології та державного управління факультету суспільних наук УжНУ: «Дванадцять років тому назад, коли я захищав свою кандидатську дисертацію по етнічних процесах нашого краю, я згадував і про тодішнє становище ромської громади Закарпаття. Сьогодні ми піднімаємося на новий рівень наукових досліджень. Наші студенти проявляють велику зацікавленість у вивченні ромської етнічної меншини краю. Ми маємо намір найближчим часом відвідати подібні ромознавчі наукові центри у сусідніх країнах, насамперед у Словаччині».

Мирослав Горват, голова громадської організації «Романі червень» наголосив: «Сьогодні ми підписали договір, про який ми вели розмову з керівництвом університету впродовж останніх двох років. Це початок великого прориву у науковому дослідженні ромської етнічної меншини Закарпаття та України. Університет повинен залучити до цієї роботи як наукових працівників, так і студентів, в тому числі з-поміж етнічних ромів. Нам дуже приємно, що університет іде нам назустріч і всіляко зацікавлений у тому, щоб «ромські студії» допомогли підняти загальний освітній і культурний рівень ромів, краще інтегрувати ромів в українське суспільство. За це ми дуже вдячні. Але найголовніше те, що керівництво університету повірило в наші можливості».

Отже, відсьогодні в УжНУ офіційно розпочалася науково-дослідницька та методична робота з розробки та впровадження нових навчальних курсів, програм, видання серій лекцій, які ляжуть в основу викладання міждисциплінарної сертифікатної програми «Ромські студії в УжНУ». Практичну користь від впровадження цих студій матиме широке коло студентської молоді та громадськості краю.

За матеріалами:  «Мукачево.net»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: