Уряд занизив втрати від надання податкових пільг

Експерти припускають, що при розрахунку доходів Державного бюджету на 2013 рік Кабінет Міністрів не врахував усіх імовірних втрат від надання пільг в оподаткуванні

При розрахунку доходів Державного бюджету на 2013 рік Кабінет Міністрів, очевидно, не врахував усіх імовірних втрат від надання пільг в оподаткуванні. Таке припущення висловили експерти Лабораторії законодавчих ініціатив, яка здійснює моніторинг за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Фахівці вказують, що в пакеті аналітичних матеріалів до законопроекту про Державний бюджет на 2013 рік міститься прогноз втрат доходів бюджету включно з переліком відповідних пільг. Згідно з цим прогнозом, ці втрати у 2013 році повинні скласти 41,6 млрд. грн. Водночас у пояснювальній записці до законопроекту прогноз “додаткового інвестиційного ресурсу від надання преференцій суб’єктам господарювання” на 2013 рік (на підставі Податкового кодексу України) становить вже 70,4 млрд. грн., тобто майже на 30 млрд. грн. більше за прогноз втрат від податкових пільг.

За словами фахівців, з урахуванням динаміки зростання обсягів державної допомоги у формі податкових пільг в останні роки обсяг втрат у 70 млрд. грн. виглядає більш імовірним. Так, 2010 року сума втрат бюджету склала 37,1 млрд. грн., а 2011 року – 58,8 млрд. грн. Остаточних даних за 2012 рік ще немає, але експерти припускають, що цей показник не буде меншим за рівень 2011 року. Отже, при тому, що зростання доходів зведеного бюджету не очікується (463,1 млрд. грн. на 2013 рік проти 465,4 млрд. грн. на 2012 рік, згідно з пояснювальною запискою до бюджетного законопроекту), зберігається динаміка росту обсягів державної допомоги у вигляді податкових пільг.

Фахівці очікують, що 2013 року найбільші преференції від держави одержать такі сектори економіки:
• сільськогосподарські товаровиробники – 12,9 млрд. грн.;
• банківській сектор у частині створення страхових резервів, що відносяться на витрати, – 7,5 млрд. грн.;
• енергетична галузь – 1,4 млрд. грн.;
• національна освіта – 1,9 млрд. грн.;
• літакобудівна промисловість – 0,8 млрд. грн.

Фахівці переконані, що буде продовжено податкові канікули для новостворених і малих підприємств, а також галузеві пільги для підприємств легкої, суднобудівної та літакобудівної промисловості, підприємств із надання готельних послуг, підприємств машинобудування для агропромислового комплексу й інших.

“Викладена вище ситуація з розбіжностями в показниках втрат доходів бюджету від надання податкових пільг суб’єктам господарювання свідчить також про те, що уряду не вдалося започаткувати системний підхід у сфері моніторингу та регулювання державної допомоги, згідно зі стандартами, виписаними у Програмі економічних реформ на 2010-2014 роки. Відповідний законопроект “Про державну допомогу суб’єктам господарювання”, поданий до парламенту в серпні 2012 року, потребує суттєвого доопрацювання, що підтверджено висновками незалежних експертів”, – наголошують фахівці.

Впровадження стандартів ЄС у сфері регулювання державної допомоги є одним із напрямів Концепції розвитку системи управління державними фінансами. Ухвалення цієї Концепції та плану заходів до неї є умовою відновлення бюджетної підтримки України з боку Європейського Союзу.

Контакти:
Лабораторія законодавчих ініціатив
(044) 531 37 68
info@laboratory.kіev.ua

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: