Уряд схвалив антикорупційні законопроекти “Реанімаційного Пакету Реформ”

Кабінет Міністрів схвалив законопроекти, що передбачають нові механізми боротьби з корупцією

Кабінет Міністрів України схвалив законопроекти “Про запобігання корупції” та “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичних осіб та публічних діячів”. Документи розробили експерти ініціативи “Реанімаційний Пакет Реформ” спільно з Міністерством юстиції за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”.

Як повідомляє прес-служба уряду, законопроект “Про запобігання корупції” має замінити чинний, але неефективний закон “Про засади запобігання і протидії корупції”.

Законопроект, зокрема, передбачає запровадження антикорупційних обмежень для осіб, які обіймають посади на державній службі чи в органах місцевого самоврядування, створення чітких правил поведінки чиновника для того, щоб його дії завжди відповідали публічному інтересу й очікуванням суспільства.

Документ детально визначає, що таке конфлікт інтересів і як повинен діяти публічний службовець для його уникнення. Якщо чиновник все-таки надаватиме перевагу приватному інтересу перед інтересами служби, його буде притягнуто до адміністративної відповідальності (а за певних умов – і до кримінальної) та звільнено.

Також передбачено запровадження сучасного механізму фінансового контролю за майновим станом посадовців: декларації вони подаватимуть в електронній формі, їх оприлюднюватимуть у відкритому реєстрі, а перевірятиме їх незалежна установа.

Якщо спосіб життя чиновника явно не відповідає його доходам, передбачено можливість проведення детальної перевірки як доходів, так і витрат такого посадовця, а також притягнення його до відповідальності, якщо підтвердяться факти незаконного збагачення чи вчинення іншого корупційного правопорушення.

Ще однією важливою новацією законопроекту є позбавлення можливості участі в державних закупівлях компаній, у яких немає антикорупційних програм або представників яких внесено до Єдиного державного реєстру осіб, притягнутих до відповідальності за корупційні правопорушення.

Документ передбачає посилену відповідальність посадовців за порушення антикорупційних обмежень, а зміни до Кримінального кодексу унеможливлюватимуть пом’якшення кримінальної відповідальності чи звільнення від неї осіб, які вчинили корупційні злочини.

Проект закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичних осіб та публічних діячів” передбачає розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб (фізичних осіб, які фактично контролюють компанії) під час їх державної реєстрації. Це дасть змогу запобігти утворенню фіктивних компаній, в тому числі в офшорах, для відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом.

Крім того, законопроект створює ще один механізм розшуку й повернення до України активів, незаконно виведених корумпованими чиновниками.

Контакти:
“Реанімаційний Пакет Реформ”
platforma.reform@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: