Українські роми не отримують паспортів через необізнаність, відсутність коштів і недовіру до влади

У Києві відбувся круглий стіл “Проблемні питання отримання документів, що посвідчують особу, представниками ромських громад України та можливі шляхи їх вирішення”

20-21 вересня в Києві відбувся круглий стіл “Проблемні питання отримання документів, що посвідчують особу, представниками ромських громад України та можливі шляхи їх вирішення”. Захід пройшов у межах проекту “Підвищення рівня паспортизації в ромських громадах України” за підтримки програми “Права людини й управління” Інституту відкритого суспільства (Будапешт) та програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”.

У межах проекту 285 ромів отримали паспорти, 1313 ромів звернулися за консультацією, в 6 регіонах охоплено ромські громади загальною кількістю 20 000 осіб.

Експерти визначили такі проблеми в забезпеченні ромського населення ідентифікаційними документами:
1. Правова необізнаність про необхідність оформлювати ідентифікаційні документи у визначений законодавством термін.
2. Неможливість отримати кваліфіковану спеціалізовану допомогу щодо отримання ідентифікаційних документів або їх поновлення при втраті.
3. Постійні зміни місця проживання за відсутності реєстрації паспортних документів.
4. Відсутність коштів, необхідних для отримання ідентифікаційних документів.
5. Недовіра до органів внутрішніх справ і влади в цілому.
6. В українському законодавстві передбачено покарання за проживання без паспорту й умисне псування паспорту, тому роми не поспішають реєструватися, щоб не зізнаватися в цьому.

Експерти дійшли таких висновків:
• Наявність в Україні інституту реєстрації місця перебування особи в нинішньому вигляді значно ускладнює життя громадян, погіршує ситуацію з дотриманням прав людини, створює умови для дискримінації. Гарантованого законом “Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей” права громадян на реєстрацію за місцем проживання або місцем перебування центрами обліку не реалізовано. Такі центри створено тільки в деяких містах (Одеса та Миколаїв). Існування адміністративної відповідальності за проживання без реєстрації не сприяє реалізації прав особи.
• Прив’язка надання послуг державою громадянам до місця проживання погіршує якість та ефективність таких послуг. Особа, що не має паспорту, позбавлена можливості отримати соціальні послуги. Без реєстрації, без коштів на отримання паспорту особа стає поза законом, поки не вчинить злочину чи правопорушення та не опиниться в полі зору правоохоронних органів.

“Рома України”
Наталія Кияк
(044) 461 95 00
kyyak@irf.kiev.ua

***

Мета програми “Рома України” – сприяти ініціативам, спрямованим на забезпечення правового захисту ромського населення України, поліпшувати умови доступу ромського населення до медичних послуг, сприяти здобуттю ромськими дітьми та молоддю початкової та вищої освіти, підвищувати рівень працевлаштування ромського населення.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: