У Львові обговорили проблеми законодавчого забезпечення діяльності НУО та ОСББ

Днями у Львівському прес клубі відбулося обговорення тенденцій у законотворчості, які вплинуть на розвиток громадських організацій та ОСББ на місцевому рівні.

У рамках прес-конференції керівник програми правової підтримки НУО Центру громадської адвокатури Тетяна Яцків розповіла про те, які існують проблеми реалізації свободи об’єднання, про тенденції у законотворчості щодо правового середовища для громадських організацій, про спроби впродовж трьох років привести законодавство про громадські організації у відповідність до Конвенції про права людини та чому організаціям варто починати думати про те, щоб лобіювати закон для себе, а не сподіватись на державу. Також експерт розповіла про законодавчо передбачені інструменти впливу громадськості на рішення влади.

Експерт Ресурсного центру для об’єднань співвласників багатоквартирного будинку Андрій Бурий ознайомив учасників зустрічі із проблемами правового регулювання створення та діяльності ОСББ, які мають вагомий вплив на залучення власників житла до управління будинками на місцевому рівні. Також він представив громадськості ті законопроекти та положення, що можуть покращити чи погіршити становище ОСББ.

Начальник відділу громадського партнерства управління «Секретаріат ради» Львівської міської ради Юрій Лукашевський розповів про партнерство влади і громадськості в місті та про необхідні напрямки роботи щодо вдосконалення механізмів співпраці між Львівською міською радою та громадськими організаціями й ОСББ.

Як зазначила Тетяна Яцків, базовий закон, який визначає порядок створення та діяльності громадських організацій, обмежує свободу об’єднання в Україні, що вже визнано і Європейським судом. Пані Тетяна повідомила, що Україна зобов’язалась привести законодавство у відповідність до Європейської конвенції про права людини та Рекомендації Ради Європи. Уряд протягом останніх років розробляв проект нового Закону «Про громадські організації», котрий було зареєстровано у Верховній Раді у 2008 році, але його відкликано для доопрацювання. “Громадськість скористалася можливістю вдосконалити законопроекти: 1 листопада 2010 року зареєстровано альтернативний законопроект, який підтримують депутати провідних фракцій: Ю.Р. Мірошниченко, А.П. Пінчук, С.П. Подгорний, А.В. Шевченко, Ю.О. Литвин та Л.Ю. Оробець. До розробки долучились громадські організації та експерти”, – повідомила Тетяна Яцків

Юрій Лукашевський наголосив на тому, що прийняття закону про громадські організації та закону про ОСББ, який би створював сприятливі для них умови, – це «справа честі», вияв спроможності громадського сектору впливати на прийняття рішень, бо це прямо стосується їхніх інтересів.

Андрій Бурий, визначаючи проблеми об’єднань співвласників багатоквартирного будинку на місцевому рівні, вказав, що існує низка проблем, які потрібно вирішити через закон. Фахівці пропонують надати право створювати ОСББ для кількох будинків, не передбачати знову «подвійну процедуру» для ОСББ, а передати ці питання як щодо всіх юросіб державному реєстратору, спростити внесення змін в установчі документи, скасувати типовий статут та регулювання багатьох питань на підзаконному рівні, визначитись із переліком доходів, які у ОСББ будуть звільнятись від оподаткування, та із критеріями неприбутковості. У переліку пропозицій щодо полегшення процедури створення і роботи ОСББ також – спрощення процедури реєстрації, оформлення земельних ділянок об’єднання.

Учасників прес конференції поінформовано, що згідно з урядовою постановою № 996 протягом трьох місяців зміниться формат діяльності громадських рад, які створені при органах державної влади, у тому числі при обласних та районних держадміністраціях. У доопрацюванні проекту постанови активну участь взяли громадські організації.

«Нова Постанова покладає обов’язок протягом трьох місяців ужити заходів щодо скликання установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства для утворення громадських рад при центральних і місцевих органах виконавчої влади та забезпечити їх функціонування», – йдеться у матеріалах, оприлюднених Центром громадської адвокатури на прес-конференції. Тетяна Яцків відзначила, що для органів місцевого самоврядування ця постанова є рекомендаційною, але, безперечно, що створення таких громадських рад при органах місцевого самоврядування сприятиме ефективному консультуванню влади та громадськості.

Захід відбувся в рамках проекту «Правовий супровід громадських ініціатив у сфері місцевого розвитку» за підтримки програми «Посилення впливу громадянського суспільства» Міжнародного фонду «Відродження».

Інформація Центру громадської адвокатури

Контакти: Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, м. Львів пр.Чорновола 63 оф.413, тел.032 2527580, 0974434233, info@lawngo.net

Інтернет-проект програми – Портал “Юрист НГО”,  WWW.LAWNGO.NET

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: