У Дніпропетровську презентували громадський бюджет

Експерти Центру політичних студій та аналітики (ЦПСА) презентували проект громадського бюджету Дніпропетровська під час круглого столу, який відбувся 4 вересня

Експерти Центру політичних студій та аналітики (ЦПСА) презентували проект громадського бюджету Дніпропетровська під час круглого столу, який відбувся 4 вересня. Проект розроблено за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Громадський бюджет – це візуалізована за допомогою інфографіки (діаграми та схеми) інформація про доходи та деталізовані витрати з міського бюджету. Він покликаний зробити бюджетну інформацію доступною, зрозумілою та зручною для пересічних громадян.

Наочна інформація дає змогу зрозуміти пріоритетні для міста напрями витрат. Інформацію структуровано за профільними управліннями з зазначенням відповідальних за використання коштів. Витрати подано не лише у фактичних сумах, а й у перерахунку на одного отримувача послуг.

“Дивлячись на бюджет міста, пересічний громадянин бачить мільйонні витрати на школи, дитсадки, лікарні й не може зробити висновку, чи достатньо їх фінансують. Створюючи громадський бюджет, ми надсилали запити до міської ради щодо кількості отримувачів послуг по найбільших статтях бюджету та в результаті перерахували видатки на одного отримувача послуг. Коли громадянин бачить, що на його прихід у центри первинної медичної допомоги закладено 29 грн. (і це з урахуванням витрат на зарплатню, комунальні послуги тощо), стає зрозумілим, який обсяг і якість послуг він може на них отримати. Цим ми робимо бюджетну інформацію ближчою та зрозумілішою для людей”, – пояснив Володимир Тарнай, експерт ЦПСА.

Зі свого боку, заступниця директора ЦПСА Ольга Будник презентувала результати моніторингу доступності бюджетної інформації на сайтах міських рад. Вона виокремила проблеми, притаманні окремим міським радам, а саме відсутність звітів про виконання бюджету, неповна чи некласифікована бюджетна інформація. Як наслідок, навіть зацікавленим особам важко аналізувати ці дані. Щодо Дніпропетровської міської ради Ольга Будник відзначила, що це єдина міська рада в області, яка розміщує на сайті не лише звіт про виконання бюджету, а й пояснювальну записку до нього. Проте сам звіт знайти на сайті непросто.

Експерти ЦПСА мають намір створити спеціальне програмне забезпечення для формування громадського бюджету, щоб через внесення окремих показників інформація автоматично виводилася в доступній і зрозумілій формі.

Контакти:
Центр політичних студій та аналітики
067 506 81 62
office@cpsa.org.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: