У день парламентських виборів буде проведено Національний екзит-пол

Головна мета проекту – забезпечити ефективний громадський контроль за чесністю виборчої процедури

28 жовтня, у день виборів до Верховної Ради України, Консорціум “Національний екзит-пол’2012”, до якого входять Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, Київський міжнародний інститут соціології та Центр Разумкова, проведуть Національний екзит-пол’2012. Ініціативу підтримують Міжнародний фонд “Відродження”, програма “Matra” Посольства Королівства Нідерландів в Україні, Національний фонд підтримки демократії (США), “Pact Inc.”, UNITER, Європейський Союз. Проект контролює Наглядова рада, до якої увійдуть лідери громадських організацій, провідні українські журналісти, вітчизняні та зарубіжні експерти.

Головна мета проекту – забезпечити ефективний громадський контроль за чесністю виборчої процедури, а також отримати інформацію про соціально-демографічну структуру електорату партій.

Генеральна сукупність екзит-полу – виборці, які проголосували на виборчих дільницях на території України (крім спеціальних дільниць). Вибірка буде репрезентативною для України в цілому та для чотирьох її регіонів (Захід, Центр, Схід, Південь).

Вибірка є двоступеневою кластерною. На першому ступені з кожної області пропорційно кількості дільниць у цій області відбирають виборчі дільниці з рівною ймовірністю, на другому ступені буде здійснено систематичний (покроковий) відбір виборців на виборчій дільниці. Буде використано постійний крок відбору протягом дня виборів.

Результати опитування буде представлено в загальнонаціональному масштабі та в розрізі чотирьох регіонів:
– Західний регіон (Закарпатська, Волинська, Рівненська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька та Хмельницька області);
– Центральний регіон (Житомирська, Вінницька, Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Сумська, Чернігівська, Київська області та місто Київ);
– Південний регіон (АР Крим, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька та Дніпропетровська області);
– Східний регіон (Харківська, Донецька й Луганська області).

Кількість виборчих дільниць – 300 (по 150 для кожної дослідницької компанії).

Обсяг вибірки – 16 500 респондентів (залежно від явки)

На кожній виборчій дільниці працюватиме 2-3 особи. Загалом буде задіяно близько 700 інтерв’юерів, які пройдуть спеціальне навчання.

Статистична похибка вибірки з урахуванням дизайн-ефекту не перевищуватиме 1,3%, але є ще систематичні похибки, які залежать від різних чинників. Виходячи з досвіду попередніх екзит-полів, які було проведено за такою самою методологією, організатори екзит-полу припускають, що помилка вибірки не перевищить 2,5% для лідерів перегонів і буде в межах 0,5-1% для інших партій і блоків. У дочасних парламентських виборах 2007 року максимальна помилка вибірки для всіх партій не перевищувала 1,1%.

Під час екзит-полу буде застосовано методику “таємного голосування”, оскільки вона зменшує кількість відмов і суттєво підвищує надійність даних. Суть методики полягає в тому, що під час проведення опитування замість відповіді на пряме запитання “За кого Ви проголосували?” респондент сам заповнює анкету, що починається з цього запитання. Крім того, анкета міститиме запитання про стать, вікову групу, освіту, а також час прийняття рішення, за кого голосувати. При цьому респондента проситимуть заповнити демографічні питання, але зазначать, що це не обов’язково.

Заплановано триразове оприлюднення результатів з урахуванням оновлених даних:
 – відразу після закриття виборчих дільниць, о 20:00, на основі даних, зібраних за дві години до закриття дільниць;
– за 3 години після закриття дільниць, о 23:00, із додаванням даних, зібраних на дільницях, де робота тривала до закриття дільниць (продиктованих телефоном);
– деталізований звіт через 5-7 днів після одержання паперових анкет.

Інформацію синхронно оприлюднюватимуть українською й англійською мовами на сайтах dif-exitpoll.org.ua, dif.org.ua, chesno.org. Її поширюватимуть за допомогою сервера електронної пошти, а також через соціальні мережі.

Окрім того, Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва планує опублікувати книжку за результатами екзит-полу (як і після кожних виборів).

Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва організовував екзит-поли під час парламентських виборів 1998, 2002, 2006 та 2007 років, двох турів виборів Президента 1999 року, трьох турів виборів Президента України 2004 року та двох турів президентських виборів 2010 року. В усіх цих екзит-полах із 1999 року брав участь Київський міжнародний інститут соціології, а з 2004-го – Центр Разумкова.

Контакти:
Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва
(044) 234 80 46
dif@dif.org.ua

***

Місія Міжнародного фонду “Відродження” – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого, демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: