Центри об’єднуються для подолання насильства в сім’ї

На порталі "Правовий простір" опубліковано матеріал Ольги Жукової за підсумками круглих столів “Домашнє насильство: актуальні проблеми та шляхи вирішення”, які відбулися 10 грудня в Ковелі (Волинська область), Білій Церкві (Київська область) і Білозерці (Херсонська область)

На порталі “Правовий простір” опубліковано матеріал Ольги Жукової за підсумками круглих столів “Домашнє насильство: актуальні проблеми та шляхи вирішення”, які відбулися 10 грудня в Ковелі (Волинська область), Білій Церкві (Київська область) і Білозерці (Херсонська область). Заходи провели ВОГО “Центр Правової Допомоги”, БМГО “Правова Єдність” і БРО ХОМГО “Молодіжний центр регіонального розвитку” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Центри об’єднуються для подолання насильства в сім’ї
Ольга Жукова

На жаль, у нашій країні проблема домашнього насильства залишається гострою та актуальною. Над її подоланням працюють різні установи та організації в усіх регіонах України. Але практика показує, де об’єднуються зусилля влади та громади – успіхи та результати значно більші.

А за кожним здобутком стоїть доля конкретної людини, навіть її життя. Протягом останніх одинадцяти місяців Волинською обласною громадською організацією «Центр Правової Допомоги» реалізовано проект «Посилення правових можливостей жінок, які зазнали насильства в сім’ї» у партнерстві з Білоцерківською міською громадською організацією «Правова єдність» та Білозерським районним осередком ХОМГО «Молодіжний центр регіонального розвитку»за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження».

За цей час організації-партнери напрацювали корисні рекомендації та успішні практики. Тому 10 грудня 2013 рокувідразу у трьох громадах: Ковелі, Білій Церкві та Білозерці вони представили результати роботи Центрів правової інформації та консультацій. Адже до них зверталися за правовою допомогою сотні жертв домашнього насильства. І розповіли про здобутки отримані внаслідок співпраці громадських організацій із відповідними органами, службами та установами, до компетенції яких відноситься попередження насильства в сім’ї. Обговорення відбулося за трьома круглими столами на тему «Домашнє насильство: актуальні проблеми та шляхи вирішення».

У Ковелі, на початку зустрічі адвокат, голова Волинської обласної громадської організації «Центр правової допомоги» Олена Матвійчук наголосила, що у наступному році організація планує провести тренінги для соціальних працівників та дільничних інспекторів, щоб поглибити їх обізнаність та налагодити плідну співпрацю.

Усі учасники заходу погодилися, що насильство в сім’ї, чи то над дітьми, чи над жінками, чи чоловіками треба, в першу чергу, попереджувати, а не просто фіксувати та вирішувати уже виявлені факти насильства. Необхідно проводити профілактику, роздавати якомога більше літератури, робити зовнішню соціальну рекламу проти насильства. Тетяна Медвєдєва, головний спеціаліст міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, запропонувала проводити профілактичні бесіди на батьківських зборах у школах, садочках для зменшення кількості постраждалих.

У Білозерці менеджер Центру правової інформації та консультацій Елла Петренко повідомила, щоза одинадцять місяців роботи юрист зареєстрував 64 звернення, пов’язаних з домашнім насильством. Здебільшого за допомогою зверталися жінки, хоча в 4 випадках зверталися й чоловіки. В результаті круглого столу учасники узгодили механізм співпраці державних установ та громадських організацій для надання комплексної допомоги потерпілим від домашнього насильства у 2014 році. Зокрема, визначили відповідальних осіб в кожній установі, до яких можна направляти потерпілих громадян, які звернулися за правовою допомогою до Центру правової інформації та консультацій.Узгодили механізм обміну інформацією про потерпілих від домашнього насильства, у разі їх згоди.

У Білій Церкві за час роботи в проекті безоплатну правову допомогу отримали понад 200 жертв домашнього насильства та налагоджено співпрацю органів міліції та соціальних служб.

Директор Білоцерківського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Білоцерківської міської ради Людмила Севериненко зазначила, що заходи громадської організації «Правова єдність», а саме громадські акції, навчання, правопросвітництво активізують людей та позитивно впливають на протидію насильству.

Голова організації «Правова єдність» Сергій Бурлака звернув увагу учасників на необхідності широкого висвітлення проблеми домашнього насильства у засобах масової інформації.

Організатори трьох круглих столів презентували учасникам посібник «Домашнє насильство: актуальні проблеми та шляхи вирішення». У виданні зібрані найкращі практики співпраці між всіма залученими службами, установами та громадськими організаціями, найактуальніші проблеми, з якими стикається жертва домашнього насильства, та наведені приклади їх подолання. Напрацювання юристів трьох Центрів правової інформації та консультацій теж акумульовано у виданні. Електронна версія доступна в додатку.

Важливо відзначити, що в кожній області до роботи в проекті долучилися центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служби у справах дітей та органи внутрішніх справ. Адже на сьогодні у відповідальних працівників вже сформовано усвідомлення, що подолати проблему домашнього насильства самотужки неможливо, тому важливо продовжити співпрацю і у 2014 році. А наступним завданням для фахівців має стати формування розуміння у всіх громадян, що не можна залишатися байдужим до насильства в сім’ї, на можна терпіти знущання над собою чи своїми близькими.

Дослідження “Домашнє насильство: актуальні проблеми та шляхи вирішення”

Контакти:

ВОГО “Центр правової допомоги”
Олена Матвійчук
095 623 40 11

БМГО “Правова Єдність”
Ольга Настіна
050 357 54 03

БРО ХОМГО “Молодіжний центр регіонального розвитку”
Елла Петренко
066 420 34 18

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: