Триває формування безконфліктного середовища у видобувних громадах Яворівщини

17 і 18 червня у громадах Рогізно та Шегинів пройшли інформаційні сесії “Що я знаю про видобувну діяльність у своїй громаді: міфи та реальність”. Заходи пройшли в рамках проєкту “Формування безконфліктного середовища у видобувних громадах Яворівщини”, який реалізовує Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Як живеться громадам Львівської області, в яких ведеться видобуток газу?

За даними геологів, надра України можуть містити близько 1,3 трлн м3 газу при річній потребі 32 млрд м3, але на даний час лише частина належить до категорії видобувних запасів, де можна з високою достовірністю знайти газ без додаткових геологічних досліджень. До прикладу, запаси вільного газу Львівської області підраховані на 49 родовищах вуглеводнів, кількістю 72,009 млрд. м3 балансових (видобувних) (7,71% від загальних запасів в Україні). Основний видобуток вільного газу здійснювався на Гаївському, Більче-Волицькому, Свидницькому, Хідновицькому, Летнянському газових родовищах. Кількість видобутого газу склала 0,624 млрд. м3 (3,16% від видобутку в Україні).

А чи знають представники видобувних громад про можливості та виклики такої діяльності на їх території?

17 червня у селі Рогізно Яворівського району відбулася інформаційна сесія “Що я знаю про видобувну діяльність у своїй громаді: міфи та реальність”. Захід відбувся в рамках проєкту “Формування безконфліктного середовища у видобувних громадах Яворівщини”, який реалізується Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Учасниками заходу були представники органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, місцевого бізнесу, активні мешканці, які мали можливість обговорити болючі питання щодо видобутку блакитного палива у їх громаді. Серед основних тем, які цікавили присутніх були: яка собівартість газу; як формується ціна на блакитне паливо; які запаси газу у Яворівські територіальній громаді; де можна дізнатися інформацію хто є власниками тої чи іншої видобувної кампанії; чи можна просити, щоб кампанії замість податків до державного бюджету вкладали гроші у розбудову інфраструктури громади, в якій вони працюють; що таке ІПВГ і яка користь для громади; як громада може бути залучена до розподілу коштів та рівні свого села. Це лише частина питань, які вдалося обговорити на зустрічі.

“Видобуток газу у нашій громаді здійснюється державною компанією”Укргазвидобування” та ТОВ “Горизонти”. Можу сказати, що діалог з компаніями ми, як представники місцевого самоврядування, стараємося завжди проводити, говорити про наші проблеми та потреби. Так, минулого року, попри податки, які сплачують компанії за видобування газу, виділили нам кошти на ремонт Народного дому с.Черчик (дане село входить у Рогізнянський старостинський округ). Цього року, вже домовилися з ними на спів фінансування у сумі 150 тис грн на дитячий майданчик біля школи у с.Рогізно. Ми розуміємо, що об’єм газу є не настільки великим, як до прикладу у Харківській чи Полтавській області, але для нас навіть ті невеликі суми рентних платежів, які отримує місцевий бюджет є важливими і ми стараємося витрачати їх раціонально на розвиток громади. Найбільше мешканців села болить відсутність дороги, але сподіваємося, що у майбутньому спільними зусиллями, можливо залучивши ще кошти з обласного бюджету чи навіть державного, крок за кроком, зможемо це зробити” – зазначила староста села Рогізно Ольга Близнюк.

“Важливим аспектом у налагодженні діалогу з видобувними кампаніями є демонстрація стратегічного бачення розвитку громади та образ надійного партнера, в обличчі місцевого самоврядуванні для представників бізнесу, які працюють на території громади. До прикладу, коли громада старається залучити додаткові кошти з інших джерел (Державний фонд регіонального розвитку, обласні конкурси мікропроєктів, міжнародні фонди тощо) місцевий бізнес старається також долучитися до цього. Таким чином народжується синергія, яка допомагає розвивати громаду” – підкреслив голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Орест Микита.

Документально підтверджено, що розробка нафтогазових копалин у Галичині почалась у 1810 р. З 1861 року добування ведеться промисловим способом. На сьогодні Західний регіон України є важливою нафтогазовою базою країни. З початку його експлуатації і до сьогодні тільки у Львівській області добуто понад 210 млрд. кубометрів природного газу.

Що є спільного між Шегинівською ОТГ та Перемишлем?

У 2019 р. стало відомо, що Польська нафтогазова компанія PGNiG підписала інвестиційну угоду з групою компаній «Енергетичні ресурси України» про спільний проект розвідки та видобутку природного газу на Хідновицько-Перемишльській газоносній території. Угода встановлює загальні рамки співпраці та визначає графік подальшої роботи на ділянці, розташованої поблизу польського кордону. Значний виробничий потенціал проекту підтверджується результатами геологічних досліджень, проведених PGNiG, які показують схожість геологічних структур ділянки на території Шегинівської ОТГ з Перемишлем, який є найбільшим родовищем природного газу в Польщі.

18 червня у с.Шегині відбулася інформаційна сесія “Що я знаю про видобувну діяльність у своїй громаді: міфи та реальність”. Захід відбувся в рамках проєкту “Формування безконфліктного середовища у видобувних громадах Яворівщини”, який реалізовує Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Орест Микита розпочав захід з презентації міжнародної Ініціативи Прозорості Видобувної Галузі, розповів про екологічні аспекти видобувної галузі, про децентралізацію рентних платежів, надав інформацію про відкриті джерела даних про бюджетні надходження, дані спеціальних дозволів на видобуток корисних копалин тощо.

Характерною рисою економіки Шегинівської ОТГ є наявність покладів вуглеводнів, зокрема газових родовищ, від експлуатації яких місцевий бюджет щорічно отримує плату за надра в розмірі близько 3 млн грн, що пересічно становить до 10% власних надходжень громади. Зокрема на території Шегинівської ОТГ компанією «Укргазвидобування» здійснюється видобуток газу з Буцівського та Хідновицького родовищ, а також ведуться геолого-розвідувальні роботи з буріння нових свердловин на газоносних пластах, які пролягають аж до Перемишля на території Польщі. З українського боку кордону є більше 60 свердловин, окремі з яких ще за радянських часів були ліквідовані через малу потужність. Водночас газ, який видобувається на території Шегинівської ОТГ, є дуже якісним – він містить 98,9% метану. Відтак, «Укргазвидобування» планує розробляти газові родовища, зокрема в районі с. Баличі (у т. зв. Балицько-Волицькій зоні). Водночас, збільшення газовидобутку в Шегинівські ОТГ обмежується низкою наявних як об’єктивних, так і суб’єктивних проблем, передусім інституційного та організаційно-управлінського характеру. Зокрема, це стосується потреб у будівництві нових та модернізації існуючих газосховищ, необхідності підвищення ефективності функціонування газотранспортної мережі, зокрема шляхомїї диверсифікації, а також налагодження взаємовигідного співробітництва між видобувними компаніями та представниками органів місцевого самоврядування.

Також у мешканців громади є позитивні приклади співпраці з видобувними кампаніями, до прикладу, представники Гусаківського НВК стали переможцями конкурсу грантів «Енергія розвитку», який реалізовувався ГК “Нафтогазом” на території громад, де ведеться видобуток газу. “Ми дуже тішимося, що стали переможцями у цьому конкурсі з такої великої кількості громад України. В рамках цього проєкту буде створено креативний простір та будівництво “зеленого класу ” на території Гусаківського навчально-виробничого комплексу. Ми, як місцева влада, дофінансовуємо цю ініціативу у розмірі 10 % від загальної суми. Така синергія співпраці допомагає нам рухатися вперед та розвиватися. Але також мушу зазначити, що є багато проблем, окрема дороги між населеними пунктами громади” – розповіла в.о. голови Шегинівської ОТГ Оксана Павуцьо.

“Спільні проєкти влади, громади та бізнесу – це приклад стратегічного бачення та партнерства у громаді. Дуже важливо залучати усіх мешканців громади до напрацювання та реалізації ініціатив, адже вони детально знають проблеми і потреби кожної громади, і тільки так будуть враховані потреби та інтереси усіх сторін”- підкреслила менеджерка Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Ірина Куропась. Також спікерка наголосила, що для реалізації ефективних та якісних проєктів і змін в громаді потрібно постійно вдосконалюватися та навчатися.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: