Третій Форум ромської молоді відбувся у Львові

Форум відбувався 11-13 травня у Львові під назвою "Реконструкція" та девізом "Побудуй своє майбутнє!".

«Якщо ви хочете змін у своїй громаді, то маєте змінюватися самі. Ви маєте створити таке середовище, де ви б могли вільно самовиражатися як роми – не буває інтеграції без участі самої ромської громади”. Такою тезою розпочав 3й Всеукраїнський форум ромської молоді Юліас Ростас, ром, професор, керівник Ромських студій Центральноєвропейського університету в Будапешті.

Цього року Форум відбувався 11-13 травня у Львові під назвою “Реконструкція” та девізом “Побудуй своє майбутнє!”, який апелював до необхідності створення єдиного ромського волонтерського руху в Україні. Саме таку мету визначив організаційний комітет Форуму, котрий склався з молодих ромів: Анжеліки Кругляк, Віктора Човки, Петра Русанєнка, Миколи Жемчугова, Лілії Павловської, Василя Домченка та Альбіни Падченко. 

“З огляду на посилення антиромських настроїв у суспільстві – підпалів стихійних поселень та нападів на громади, які належіть до вразливої частини населення, – волонтерство в ромських громадах і задля ромських громад є надзвичайно важливим. Ромська молодь здатна надати волонтерську допомогу громадам, які потребують підтримки свого ж народу. Та окрім цього, волонтерство ромської молоді в масшатабах всієї країни – це спосіб змінювати наративи, долати стереотипи, творити історію сучасного ромського громадського руху і молодіжного активізму”, – наголошує Ольга Жмурко, директорка Ромської програми Міжнародного фонду “Відродження”.  

Протягом трьох насичених днів близько 100 учасників та мотиваційних ромських і українських спікерів шукали ідеї для поєднання волонтерства і правозахисту, волонтерства і мистецтва, волонтерства і медіа, а також обговорили особливу роль жіночого волонтерства. 

«Назва «Реконструкція» – це про збереження традицій, цінностей ромського народу, про які ми багато говорили під час другого Форуму «600 років свободи». Але водночас це і про трансформацію й активізацію взаємодопомоги, волонтерства, розвіювання стереотипів, допомогу своїй громаді через освіту та просвітництво», – пояснює Анжеліка Кругляк, членкиня організаційного комітету Форуму.

Наприкінці Форуму учасники вирішили організувати флешмоб, засуджуючи нещодавній напад на тимчасове ромське поселення на Львівщині, і закликали людей висловити солідарність, а правоохоронні органи – ретельно розслідувати напад. Приєднуйтесь за хештегами #оставайсячеловеком та #DontBurnOurHome.

Марина Казанська, очільниця громадської організації “Романо дром”, висловила оптимізм щодо майбутього ромських громад: “Під час роботи Форуму, я побачила, наскільки багато вже є освічених і професійних молодих ромських активістів. Це надихає і сповнює позитивною енергетикою. Я пишаюся тим, якою є наша молодь, і я спокійна за долю нашого народу, оскільки бачу, яким чудовим є покоління, що йде на зміну”.

Ромська програмна ініціатива Міжнародного фонду «Відродження» вже багато років підтримує розвиток молодіжного ромського лідерства, ініціативи неурядових організацій і активістів, які представляють ромські громади та сприяють створенню в Україні середовища, вільного від дискримінації ромів у сфері освіти, охорони здоров’я. Форум ромської молоді – ще один крок у цьому напрямку. Минулого року Форум проходив у Києві.

Фото: Ромське радіо Чірікло

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: