Transparency International запустив модуль аналітики медичних закупівель

Відтепер кожен охочий зможе отримати онлайн деталізовану актуальну інформацію про закупівлі ліків та виробів медичного призначення.

Transparency International запустив модуль аналітики медичних закупівель

 

В Україні починає роботу модуль аналітики медичних закупівель – онлайн-платформа, яка дозволяє усім охочим отримати деталізовану актуальну інформацію про закупівлі ліків та виробів медичного призначення. Платформа об’єднує всю статистичну інформацію про закупівлі. Модуль розробили фахівці Transparency International Україна за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Transparency International запустив модуль аналітики медичних закупівель

«Ми можемо зрозуміти, яка область найбільше закуповувала лікарських засобів та засобів медичного призначення, наскільки успішно відбувалися закупівлі, яка структура споживання, як розподілений ринок лікарських засобів», – розповів Сергій Павлюк, координатор розробки моніторингових інструментів Transparency International Україна, на презентації модулю в Українському кризовому медіа-центрі. Цільова аудиторія проекту – фахівці Міністерства охорони здоров’я та представники закладів, які здійснюють закупівлі, підприємства-постачальники, громадські організації, активісти, журналісти та пацієнти.

Модуль аналітики інтегрований з Національним переліком лікарських засобів та інформацією про закупівлі через міжнародні організації. За допомогою інструментів модулю можна швидко знайти інформацію про закупівлі в цілому по країні та конкретній області – загальну кількість закупівель та їхню вартість, тенденції у закупівлях певного типу товару, кількість учасників торгів тощо. Постачальники можуть знайти актуальні тендери для участі та з’ясувати тенденції попиту і пропозиції, пацієнти – перевірити наявність певних МНН у медичному закладі.

Також інструменти модулю дозволяють виявляти підозрілі закупівлі за низкою критеріїв. Це, зокрема, об’єднання багатьох МНН або ж ліків і виробів медичного призначення в один лот, дроблення закупівель тощо. Крім того, можливо побачити, які постачальники домінують на ринку у кожній конкретній області та в якому сегменті.

Надалі фахівці-розробники модулю планують на основі аналізу вже доступних даних з’ясувати потреби і проблеми Національного переліку лікарських засобів, передбачити інструменти для аналізу ефективності закупівель через міжнародні організації, деталізувати інструменти для виявлення найбільш популярних товарів і покупців найбільш рідкісних товарів; інструменти для перевірки наявності у медичних закладах конкретного обладнання і ліків.

Ольга Стефанишина, заступниця міністра охорони здоров’я України, зазначила, що модуль аналітики закупівель стане у нагоді новоствореному державному підприємству «Медичні закупівлі України» для ефективного планування роботи. «Раніше, щоб зрозуміти скільки, наприклад, парацетамолу закупила вся країна, скільки планували і скільки закупили, які ціни, які лікарні – треба було витратити на збір інформації кілька місяців. Модуль, який презентували колеги, допоможе нам проаналізувати все, що відбувається на ринку, за лічені хвилини. Можливість аналізувати дані у такому розрізі допомагає формувати більш ефективну політику, більш дієві закупівельні стратегії і розставляти пріоритети», – зазначив Віктор Нестуля, виконуючий обов’язк генерального директора ДП «Медичні закупівлі України».

Вікторія Тимошевська, директорка програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження», нагадала, що це вже четвертий електронний інструмент для контролю у цій сфері – на додачу до сайту «Є Ліки», модулю DoZorro та мобільного додатку «Ліки контроль». «Наразі ми ведемо переговори про доопрацювання реєстру лікарських засобів, щоб зробити максимально прозорим і зрозумілим процес від реєстрації лікарського засобу до потрапляння його у Національний перелік лікарських засобів, у систему закупівель і до пацієнтів […] – щоб була можливість відслідковувати і помічати помилки, навмисні або ненавмисні, і виправляти їх», – зазначила Вікторія Тимошевська.

«Сфера медичних закупівель у всіх країнах дуже сприятлива для корупції […], тому у даному випадку суспільний контроль є критично необхідним. Лише включення людей у цей процес дає отримати максимальний результат. Жоден чиновник не змінить систему, якщо не має підтримки проактивних громадян», – додав Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Тransparency International Україна.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: