Свято джазу в Ужгороді

На порталі "Чачіпен" опубліковано статтю Євгенії Навроцької про міжнародний фестиваль "Пап-джаз-фест-2013", який нещодавно відбувся в Ужгороді

На порталі “Чачіпен” опубліковано статтю Євгенії Навроцької про міжнародний фестиваль “Пап-джаз-фест-2013”, який нещодавно відбувся в Ужгороді. Захід підтримала програма “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”.

Свято джазу в Ужгороді
Євгенія Навроцька

Нещодавно, 11 листопада 2013 року, в Ужгороді у великому залі Закарпатської обласної філармонії відбувся XVI Міжнародний фестиваль джазового мистецтва «Пап-джаз-фест-2013».

Його організаторами виступили Товариство музичної культури ромів Закарпаття «Лаутарі» за підтримки Управління культури та відділу справах національностей та релігій Закарпатської ОДА, Міжнародного фонду «Відродження», Посольства США в Україні, а також спонсорів – ЗАТ «Єврокар», ТОВ «СТС», Торговий центр «Дастор», УАП ТОВ «Фішер-Мукачево».

Унікальність «Пап-джаз-фесту» в тому, що він єдиний з-поміж подібних йому в Україні, який заснований ромами, і в кожному з 15-ти попередніх фестивалів обов’язково брав участь ромський джазовий колектив. А загалом його гостями за всі роки стало близько 100 ансамблів.

Вперше такого жанру мистецький захід був проведений у 1997 році. Спочатку як всеукраїнський джазовий фестиваль, а вже наступного – 1998 року, фестиваль отримав статус міжнародного. «Пап-джаз-фест» – єдиний ромський фестиваль в Україні, який був організований заслуженим працівником культури України, активним ромським громадським діячем Вілмошем Аладаровичем Папом, більш відомим як Віллі Пап-старший.

У різні роки на фестивалі грали такі відомі зарубіжні та вітчизняні музиканти, як саксофоністи Пітер Кардареллі та Монті Вотерс (США), Едвард Намисловський (Польща), ударник Додо Шошока (Словаччина), гітаристи Тибі Ботош та Олі Керекеш (Угорщина), Євгеній Дергунов, В’ячеслав Полянський, Володимир Соляник (Україна). Незмінним членом оргкомітету та ведучим багатьох фестивалів був і є Вячеслав Полтарєв з Києва – відомий музичний критик і педагог.

Урочисто відкрив цьогорічний XVI Міжнародний фестиваль заступник начальника управління культури Закарпатської обласної державної адміністрації Василь Марухнич.

Традиційно концертну програму відкрив родинний ансамбль «Пап-джаз-квартет» з Ужгороду. Як завжди, родзинкою фестивалю також був виступ ромського дитячого джазового квартету з міста над Ужем під керівництвом В. Папа-молодшого. На професійній сцені поряд з досвідченими метрами виступали учні музичних шкіл Едуард Адам та Павло Балог, Грофо Адам, які виконали кілька джазових п’єс. З величезним задоволенням, затамувавши подих гості слухали виступ Едуарда Буко.

Виступ молодих музикантів надзвичайно порадував: нарешті молоді виконавці розпочинають робити перші кроки до великої професійної сцени. Яскравим був виступ у супроводі естрадного оркестру Ужгородського державного музичного училища імені Дезідерія Задора під керівництвом Ференца Томича студентів І курсу вокального відділення Крістіана Коколуса та Юліанни Варцаби (викладач Надія Підгородська). У їхньому виконанні прозвучав уривок з мюзиклу «Хелло Доллі».

Чудове виконання одного з найскладніших творів Ендрю Веббера «Фантом» прозвучав у виконанні Олександра Ференцика, студента ІІ курсу вокального відділення Ужгородського державного музичного училища імені Дезидерія Задора.

Окрім згаданих виконавців у концерті взяли участь колектив «Dzyga Imagine» під керівництвом Валерія Половини зі Львова, квінтет під керівництвом Андрія Рибальченка з Донецька, АМС-тріо зі Словаччини.

Вкінці фестивалю виступив всесвітньовідомий джазмен Майкл «Патчес» Стюарт із Нового Орлеану – міста на півдні США, в якому джаз і «народився». Він виконав два класичні джазові твори та багато імпровізував, радуючи гостей фестивалю.

Незмінним ведучим фестивалю був Петро Полтарєв з Києва.

Вільгельм Пап-молодший – піаніст, клавішник, композитор, а наразі керівник родинного ансамблю «Пап-джаз-квартет» зазначив, що на сьогодні «Пап-джаз-фест» – довгожитель серед джазових фестивалів в Україні, яких, насправді, небагато. І дуже хотілось би, аби він і у новому 2014 році порадував нас новими джазовими обробками, виступами нових колективів.

Фото

Контакти:
Товариство музичної культури ромів Закарпаття “Лаутарі”
Вільгельм Пап
(03122) 3 71 27
vilipap.lautary@mail.ru

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: