Свавілля міліції зупинять гласність та небайдужість

На порталі "Правовий простір" опубліковано статтю Ольги Жукової про порушення прав ромів ужгородською міліцією

На порталі “Правовий простір” опубліковано статтю Ольги Жукової про порушення прав ромів ужгородською міліцією. Ситуацію прокоментувала директор програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження” Ольга Жмурко.

Свавілля міліції зупинять гласність та небайдужість
Ольга Жукова

Чергова прикра подія сталася шостого березня у ромському таборі в Ужгороді. Вранці на трьох авто співробітники Ужгородського райвідділу МВС заїхали на територію ромського поселення по вулиці Тельмана. Результатом візиту стало затримання рома та неправомірне застосування сили щодо ромських сімей з малолітніми дітьми.

Причиною ранкового приїзду міліції стала інформація, що в одному з ромських будинків по цій вулиці проживає ром, який нібито вкрав сіно в селі Ужгородського району.

У пошуках ймовірного крадія міліціонери близько 6 години ранку встигли «завітати» до трьох будинків. Всі люди, звісно, спали в цей час. Міліціонери сильно стукали в двері, а коли їм відкривали, у традиційній для себе формі вели «спілкування» з ромами. Тобто кричали і навіть з балончика розпилювали газ. В одному з будинків проживала сім’я з сімома дітьми, в іншому – з шістьма. Ось як про цей візит розповідають жінки, у чиї будинки буквально вдерлися працівники міліції, і які постраждали від дій силовиків.

Тільки в третьому будинку міліціонери знайшли хлопця, якого шукали. Його затримали і відвезли у районний відділок. Родичі затриманого зателефонували Мирославу Горвату, який є представником Центру правової інформації та консультацій в Ужгороді.

Вже на місці Мирослав з’ясував ситуацію та разом з матір’ю затриманого поїхав до райвідділу міліції. Там він представляв інтереси хлопця і усно поскаржився на дії правоохоронців. Підозрюваного тримали у відділі до обіду, а потім відпустили! Виявилося, що він не скоював злочину. Власник вкраденого сіна його не впізнав.

Зрозуміло, що міліціонери, шукали як вони вважали, злочинця…. Але хто дозволив їм вдиратися у приватне помешкання, лаяти жінок, розпилювати з балончика газ в очі дітей? Одній жінці стало погано від усього пережитого, їй викликали швидку допомогу.

Ця ситуація вкотре підтверджує факт, що роми і далі зазнають незаконних утисків з боку правоохоронців – у даному випадку міліціонерів Ужгородського райвідділу МВС. Рядові міліціонери і далі користується тим, що прості роми малоосвічені, не знають своїх прав і ще й досі бояться правоохоронців.

Постраждалі сім’ї наразі відмовилися письмово скаржитися на міліціонерів. Але замовчувати такі факти неможна. Потрібно показати людям емоції та переживання наляканих жінок і дітей, щоб їх зрозуміли, сприймали на рівних і поважали. Тому за пропозицією Мирослава Горвата свідчення про ці події зафільмували та надали їм широкого розголосу через Інтернет. У результаті міліціонери побачили, що налякали ромів і вибачилися.

Директор програми «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Жмурко так коментує ситуацію: «Дуже важливо, щоб такі випадки “спілкування” міліції з людьми просто зникли, як явище. Це залежить в тому числі від нас з вами: в часи суспільних криз найпершими потерпають представники вразливих груп, національні меншини, які в силу соціальних причин не можуть захистити свої права. Ми маємо бути пильними і уважними до того, що відбувається навколо. Дана ситуація показує, що міліція повинна змінювати своє ставлення до всіх людей без винятку – чи це ром, чи українець, чи росіянин. Міліція має зрештою усвідомити, що захищати правопорядок, утискаючи права людей, неприпустимо».

 

Контакти:
“Рома України”
Ольга Жмурко
zhmurko@irf.ua

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: