Що приховує енергетичний сектор від українців: результати дослідження

12 квітня у приміщенні інформаційного агентства "УНІАН" відбулась прес-конференція на тему "Що приховує енергетичний сектор від українців?" за результатами дослідження, проведеного за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" (програм «Посилення впливу громадянського суспільства» та «Схід-Схід: партнерство без кордонів»).

Учасниками прес-конференції стали Олена Вітер, директор аналітичного центру “Діксі Груп”, Михайло Гончар, керівник енергетичних програм Центру “Номос”, Галіб Ефендієв, регіональний координатор Центральної Азії та Кавказу Revenue Watch Institute.

Експерти презентували дослідження, які проводились в рамках ініціативи EITI (Extractive Industries Transparency Initiative) і були присвячені аналізу стану прозорості енергетичної сфери України.

Зокрема, було представлено моніторинг відповідей органів влади та державних компаній на запити з проханням надати дозволену законодавством інформацію. За його результатами, лише третина відповідей отримана у встановлені законом строки, причому більшість із них були “відписки”. За результатами дослідження експерти представили “рейтинг відпищиків”, та способи уникнення відповідей – посилання на комерційну таємницю і переадресація іншим органам влади. “Повна утаємниченість не пришвидшить і не покращить управління сектором”, – заявила Олена Вітер”, – “навпаки, вона розвине недовіру серед споживачів та додаткові спокуси використовувати вкладені кошти не за призначення”.

Презентуючи дослідження з прозорості нафтогазового сектору, Михайло Гончар відзначив, що ситуація за останні роки не тільки не покращилася, а навіть погіршилася. “Можна констатувати, що проблема непрозорості у діяльності підприємств нафтогазового сектору знаходиться у площині загроз національній, зокрема енергетичній, безпеці України. У Законі України “Про основи національної безпеки України” відзначається, що основними реальними та потенційними загрозами в економічній сфері з-поміж іншого є…переважання в діяльності управлінських структур особистих, корпоративних, регіональних інтересів над загально національними”.

У свою чергу, аналізуючи ситуацію в Україні, Галіб Ефендієв підкреслив, що незважаючи на добре виписане законодавство, “його механізми доступу до інформації не спрацьовують в секторі енергетики.” Він наголосив, що в таких умовах ініціатива EITI, яка працює в 32 країнах, “вважає за необхідне запровадити міжнародний стандарт прозорості і підзвітності у якості практичного механізму інформування громадян про стан справ у секторі”.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: