Розкриття інформації у видобувних галузях

Круглий стіл щодо законопроекту № 4840 "Про розкриття інформації у видобувних галузях" відбувся 17 жовтня у Києві. Захід був проведений аналітичним центром DiXi Group за підтримки Національного секретаріату ІПВГ та Міжнародного фонду "Відродження".

Круглий стіл щодо законопроекту № 4840 “Про розкриття інформації у видобувних галузях” відбувся 17 жовтня у Києві. Захід був проведений аналітичним центром DiXi Group за підтримки Національного секретаріату ІПВГ та Міжнародного фонду “Відродження”.

Метою дискусії було ознайомлення з найбільш прогресивними положеннями законопроекту, його можливостями у контексті реформ надрокористування та розкриття даних про бенефіціарних власників, формування умов для фінансової прозорості та ефективної розробки природних ресурсів.

Для участі в роботі на круглому столі були запрошені депутати профільних комітетів Верховної Ради, представники ключових енергетичних компаній, громадських організацій, експерти, а також високопосадовці, які мають професійний інтерес щодо тематики заходу.

Відкриваючи захід,  в.о. Голови Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський зазначив: «Розкриття інформації у видобувних галузях в Україні забезпечить прозорість в управлінні природними ресурсами країни та розкриття державних доходів від видобувного сектора».

Народний депутат, один з авторів законопроекту № 4840 Ольга Бєлькова наголосила: “Сектор газовидобування визначено пріоритетною сферою для інвестування. Але суттєві інвестиції від профільних інвесторів можуть прийти лише під чіткі, довгострокові правила гри і більшу відкритість. Саме виконання стандарту Ініціативи прозорості видобувних галузей в інших країнах вже призводила до залучення 1-2 двох нових компаній в рік. Ми пропонуємо правила, які покажуть чесний бізнес-портрет галузі та відновлять довіру до України”.

Про важливість розкриття інформації про бенефіціарних власників проінформував Олексій Орловський, член правління EITI та директор Програмної ініціативи “Демократична практика” міжнародного фонду “Відродження”. “Україна – перша країна в світі, яка відкрила свій реєстр про бенефіціарних власників. Цей законопроект буде закладати тренди, які поширюватимуться на території пострадянського простору. Всі провідні країни світу мають необхідне законодавство для підтримки прозорості і Україні теж варто прийняти свій закон”, – поінформував Олексій Орловський.

Представники громадських організацій звернули увагу на переваги розкриття інформації для місцевих громад, на території яких проводиться розвідка або видобуток природних ресурсів. “Законопроект № 4840 розширює перелік інформації, що має бути доступна публічно. Зокрема, дані про податки і платежі компаній деталізуються на рівні проектів, тобто конкретних ділянок або груп родовищ. Громади нарешті побачать верифіковані дані про платежі до місцевих бюджетів, соціальні інвестиції, виконання екологічних вимог, зайнятість”, зазначив керівник програм DiXi Group Роман Ніцович.

Розробник тексту законопроекту Андрій Оленюк з юридичної компанії Everlegal у своєму виступі розповідав про особливості звітності залучених компаній та відомств. Він повідомив, що встановлюється відповідальність за невиконання вимог закону у вигляді штрафів. Відповідальним за накладання штрафів буде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань енергетики. Наразі чітко зазначений органий не визначено. На заході також були присутні представники Американської торгівельної палати, які зазначили, що підтримують ЗП № 4840. «Ми сприймаємо ІПВГ як важливий і ефективний механізм встановлення прозорості на ринку. Ми хочемо, щоб компанії «виходили з тіні», тому дослідили текст законопроекту  та склали перелік певних пропозицій щодо ЗП. Плануємо наші пропозиції надіслати в комітет ПЕК для подальшого розгляду», – зазначила менеджер з питань стратегічного розвитку (енергетика) Американської торгівельної палати Тетяна Темнюк.

Представник міжнародних фінансових інституцій та донорів також брали участь в круглому столі. Головний економіст департаменту енергетики ЄБРР цікавився баченням плану дій, який будуть застосовувати після прийняття законопроекту. Руслан Лазаренко, спеціаліст з питань державних фінансів проекту «Підтримка реформи управління державними фінансами», що реалізується федеральною компанією GIZ за дорученням Уряду Німеччини, зазначив: «Уряд Німеччини підтримує ІПВГ в Україні. Більш того стандарт ІПВГ зараз також впроваджується в Німеччині. Ми співпрацюємо з Міністерством енергетики  з квітня 2014 року і готові надалі експертно, фінансово і консалтингово підтримувати впровадження ІПВГ в Україні».

Проведення заходу стало важливим елементом для врахування позицій усіх зацікавлених сторін, оскільки основним принципом EITI є саме співпраця між урядом, видобувними компаніями та громадськістю.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: