Ромський фактор у ранній вагітності дівчат на Закарпатті

Євгенія Навроцька, представниця ГО “Романі Черхень”, опублікувала на сайті "Чачіпен" статтю, у якій спростовує спекуляції щодо ранньої вагітності ромських дівчат на Закарпатті

Євгенія Навроцька, представниця ГО “Романі Черхень”, опублікувала на сайті “Чачіпен” статтю, у якій спростовує спекуляції щодо ранньої вагітності ромських дівчат на Закарпатті. ГО “Романі Черхень” спільно з Карпатським агентством прав людини “Вестед” і Товариством ромів Закарпаття “Рома” координує роботу Центру правової інформації та консультацій в Ужгороді, який надає правову допомогу представникам ромських громад. Діяльність Центру підтримує програма “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”.

Ромський фактор у ранній вагітності дівчат на Закарпатті
Євгенія Навроцька

Нещодавно у регіональних інтернет-ЗМІ широко обговорювалося питання ранньої вагітності дівчат у Закарпатті. Це питання в першу стосувалося ромських дівчат-підлітків і більшість публікацій, які торкалися цієї теми, носили відкритий антиромський підтекст.

Для того, щоб розібратися в цій ситуації, ми вирішили з’ясувати, чи справді рання вагітність характерна в основному для дівчат ромської національності?

Ми звернулися до обласного позаштатного гінеколога дитячого та підліткового віку Анни Юріївни Палагусинець, кандидата медичних наук, з проханням прокоментувати ці публікації та надати інформацію про стан підліткової вагітності в Закарпатській області.

Ми задали кілька запитань п. А. Палагусинець:

Як Ви оцінюєте поточну ситуацію з підлітковою вагітністю у Закарпатській області?

«У нашій області ситуація з ранньою вагітністю не є критичною і знаходиться в рамках допустимих показників країн Європи. Якщо в Росії цей показник вагітних дівчат дорівнює 15-17% від загальної кількості усіх дівчат-підлітків, у країнах Європи він становить 3%, а в Закарпатській області також 3%. Крім того спостерігається зменшення випадків ранньої вагітності за останні роки. Якщо у 2003 років у Закарпатті завагітніли близько 1 тис. дівчат-підлітків, то у 2013 роців (за 10 місяців) – тільки 500».

З чим пов’язана особлива увага саме до ранньої вагітності серед дівчат?

«Рання вагітність викликає занепокоєння у лікарів через ряд причин. Це і несформований повністю організм майбутньої мами, це і загроза виникнення різних патологій під час вагітності, це і різні соматичні захворювання які можуть мати загострення в період вагітності. Нас радує те, що показник кількості зроблених абортів в Закарпатті різко зменшився за останні п’ять років. Із загальної кількості вагітних до 18 років тільки 3% роблять штучне переривання вагітності, 10% мають мимовільні викидиші, а 86% випадків закінчуються пологами».

У 2011 році в Закарпатській області серед неповнолітніх, 567 вагітностей закінчилися пологами. З них 46 мам мали вік менше 15 років, а 521 – вік 16-18 років. В цій категорії були дівчатка різних національностей.

Єдине, як зауважила п. А. Палагусинець, що викликає занепокоєння, – це те, що стабільно високий показник пологів в категорії неповнолітніх мам залишається у Виноградівському та Мукачівському районах.

У Виноградівському районі в 2011 році у віці до 15 років народили 15 молодих жінок, а з 15 до 17 років – 67 жінок. У Мукачівському районі до 15 років народили 7 молодих жінок, а з 15 до 17 років – 63 жінки.

Таким чином, ми бачимо, що ажіотаж піднятий у деяких регіональних ЗМІ Закарпаття стосовно ромської національної меншини був просто бажанням окремих журналістів показати не загальну ситуацію, а зробити наголос на окремих випадках у своїх корисливих цілях.

Контакти:
ГО “Романі Черхень”
Євгенія Навроцька
romani-cher@mail.ru

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: