Роми в Україні об`єднуються для забезпечення законних прав та протистояння дискримінації

1 грудня 2009 року в ІА УНІАН відбулася прес-конференція, присвячена проблемам ромського населення в Україні. На заході представники ромських громадських організацій та Міжнародного фонду “Відродження” привернули увагу суспільства до ключових проблем ромів, що живуть в Україні, та презентували заплановану діяльність для їхнього вирішення.

Складна ситуація, в якій опинилося ромське населення в Україні, в першу чергу, стосується правової незахищеності, відсутності у ромів можливостей забезпечити свої потреби у різних сферах: освітній, охорони здоров’я, соціального захисту та багатьох інших.

За словами Наталії Кияк, менеджера програми “Рома України” МФ “Відродження”, найбільше потерпають роми, які живуть у таборах. Вони часто голодують, хворіють на туберкульоз та інші соціально небезпечні хвороби, не мають води і тепла. Дві третини ромів неосвічені, що не дає їм можливості адекватно забезпечувати себе і свої сім‘ї.

Згідно з даними перепису населення 2001 року, в Україні проживає близько 50,000 ромів. Однак, за неофіційними даними, їхня кількість становить від 200,000 до 400,000 осіб.. Серед дітей, хворих на туберкульоз у Закарпатській області, 60% — ромські діти. А кількість хворих на туберкульоз серед ромів становить 15%. Дві третини ромів неписьменні взагалі або мають труднощі із читанням і письмом.

Як зазначила Наталія Кияк, для покращення ситуації, в якій опинилося ромське населення, що живе в Україні, необхідна активна участь громадських організацій, які б об’єдналися, щоб комплексно вирішувати проблеми ромів. “Ромські громадські організації мають об’єднатися, щоб ефективно лобіювати інтереси етносу рома на різних рівнях законодавчої та виконавчої влади”, — переконана вона.

Кроком для об’єднання ромських громадських організацій стала всеукраїнська конференція “Консолідація ромських організацій Міжнародною громадською організацією “КЕТАНЕ”, що проходить у Києві 1-2 грудня за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Учасники конференції спільно визначають найактуальніші проблеми ромського населення в Україні та працюють над розробкою нової Державної програми ромів України, покликаної вирішити питання щодо вступу України до Декади Рома в Європі.

Як зазначив Юрій Іваненко, голова міжнародної ромської організації “КЕТАНЕ”, головним завданням конференції є сприяння інтеграції представників етносу рома в українське суспільство, більш повне та комплексне забезпечення законних потреб прав рома у соціальній, культурній, освітній, економічній та інших сферах, привернення увагу владних структур до стану правової захищеності рома.

Організатори конференції планують розвивати співпрацю з державними органами всіх рівнів задля заохочення правового діалогу та порозуміння, зокрема, між державними службовцями та лідерами неурядових організацій ромів.

Ромський табір у с. Холмок, Ужгородського району, Закарпатської області (фото 1, фото 2)

Наталія Кияк, менеджер програми “Рома України”
тел: +380 (44) 461 95 00 | факс: +380 (44) 486 01 66
eлектронна пошта: kyyak@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, пров. Бехтерєвський, 13-a, кім. 1

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: