Заява Міжнародного фонду «Відродження» з приводу проявів насильства щодо ромів у с. Вільшани

Ми стурбовані зростанням кількості спалахів ненависті щодо ромів та проявів насильства на міжетнічному ґрунті в окремих громадах України. Ми звертаємось до Міністра внутрішніх справ України п. Авакова і до очільника Національної поліції України п. Князєва з вимогою забезпечити справедливе й всебічне розслідування інциденту у Вильшанах і не допустити ескалації насильства на міжетнічному ґрунті.

16 травня, в селі Вільшани Дергачівського району Харківської області стався трагічний інцидент, потерпілими в якому є мешканці села – роми. Під час зібрання, яке мало на меті розв’язати побутовий конфлікт між сільським головою та окремими ромами, з огнепальної зброї було вбито одного рома та троє дістали серйозних поранень. Правозахисники вказали на ознаки міжетнічної нетерпимості в цій трагедії.

Про це свідчить як сам факт насильства щодо ромів, які прийшли на зібрання, так і те, що майже одразу після трагедії одна зі сторін конфлікту, а саме – представники місцевої (селищної) влади, продовжила нагнітати настрої серед місцевого населення, погрожуючи ромським родинам виселенням з території села.

Ми стурбовані зростанням кількості спалахів ненависті щодо ромів та проявів насильства на міжетнічному ґрунті в окремих громадах України. Ця тривожна тенденція частково спричинена браком послідовної державної етнонаціональної політики на всіх рівнях, неналежним станом реалізації Стратегії захисту та інтеграції ромської національної меншини в українське суспільство. Антиромські заяви окремих представників місцевої влади не зустрічають помітного осуду чи покарання, особливо з боку державних органів. Таке ставлення сприяє посиленню антагонізму і нетерпимості в  громадах і призводить до соціальної сегрегації в суспільстві.

Трагічні події останніх днів у Вільшанах, де однією зі сторін конфлікту виступає місцева влада, свідчать про неприпустиме нерозуміння представниками влади принципів недискримінації і поваги до фундаментальних прав людини та неспроможність забезпечити їх дотримання.

Ми вбачаємо прямий зв’язок між трагедією у селі Вільшани, погромах ромських помешкань у Лощинівці Одеської області, закликах до виселення ромів із села Шелудьківка Харківської області та бездіяльністю влади у реагуванні на тривожні сигнали й неприпустимі заклики. Ми наголошуємо на тому, що позиція влади на всіх рівнях має бути однозначною і ґрунтуватися на засадах недискримінації, поваги до гідності кожної людини.

Ми звертаємось до Міністра внутрішніх справ України п. Авакова і до очільника Національної поліції України п. Князєва з вимогою забезпечити справедливе й всебічне розслідування інциденту і не допустити ескалації насильства на міжетнічному ґрунті.

Зважаючи на те, що однією зі сторін конфлікту є представники місцевої влади, ми наголошуємо на необхідності забезпечити належний рівень безпеки потерпілим та їхнім родинам.

Ми вимагаємо від органів влади всіх рівнів забезпечити запобігання проявам насильства на ґрунті ненависті та нетерпимості, вжити заходів для забезпечення мирного співжиття в етнічно різноманітних громадах.

Міжнародний фонд «Відродження» висловлює співчуття родині загиблого. Ми готові сприяти й підтримувати зусилля правозахисників у здійсненні громадського контролю за проведенням розслідування і покарання винних у цій трагедії.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: