Реформа системи місцевого самоврядування – необхідна умова модернізації України

17 березня 2010 року в Укрінформ за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбулася прес-конференція «Реформа системи місцевого самоврядування - необхідна умова модернізації країни».

Прес-конференція є частиною проекту “Реформування системи місцевого самоврядування: розробка та сприяння прийняттю нормативно-правових актів для інтенсифікації реформи місцевого самоврядування в Україні”.

Учасниками були Анатолій Ткачук (Інститут громадянського суспільства), Салміна Інга Олексіївна (заступник начальника відділу політики доходів та подолання бідності, Міністерства праці та соціальної політики), Пилипів Наталка (експерт Центру соціального партнерства та лобіювання при НаУКМА) та Галина Усатенко (Фонд “Європа ХХІ”).

“Жодні реформи знизу не проводились, ніде, в будь-якій державі Світу. Тому що реформа, це справа державна. Для неї має бути підготовлене законодавче забезпечення, ресурсне забезпечення, а це все можуть зробити тільки компетентні органи” – сказав Анатолій Ткачук. Тому, на прес-конференції був представлений пакет законопроектів, спрямованих на системну реформу місцевого самоврядування та формування ефективної публічної влади. Зокрема, Законопроектів «Про внесення змін та доповнень до Конституції України», «Про адміністративно-територіальний устрій України» та «Про місцеві державні адміністрації»; поправки до Закону України Про місцеве самоврядування, та інші.

Крім цього було представлено концепцію децентралізації системи постачання соціальних послуг шляхом створення моделі інтегрованого центру соціальних послуг на рівні громади, що була розроблена Центром соціального партнерства та лобіювання при НаУКМА.

Цю коцепцію презентувала експерт цього центру Пилипів Наталка: “Ця модель є лише елементом у реформуванні системи місцевого самоврядування і вона стосується безпосередньо соціальних послуг на місцевому рівні”, крім того вона включає в себе конкретизацію визначень “соціальні послуги”, “соціальна допомога” та “соціальні питання” на законодавчому рівні.

Модель інтегрованого центру соціальних послуг на рівні громади

Функції соціального Центру:

  • реагування на запити, що надходять;
  • проведення початкової/первинної оцінки потреб;
  • надання первинних соціальних послуг;
  • менеджмент (управління) випадком: перенаправлення клієнта в інші служби, моніторинг та оцінка процесу надання соціальних послуг клієнтам;
  • оцінка та моніторинг потреб громади;
  • проведення соціальних досліджень в громаді.

 

Модель також передбачає спрощену систему звернення клієнтів до Центру. На думку розробників людина будь-якого віку мусить мати право звертатися до Центру (так, як це є на Заході). Також повідомити про потреби в отриманні соціальних послуг матиме право також опікун чи піклувальник клієнта, а також інші члени громади (включаючи родичів, вчителів, сусідів і т.д.).

Необхідні зміни до нормативно-правових актів (окрім тих, що вже розробляються):

1. Закон України “Про соціальні послуги” (визначення поняття “Соціальні послуги”, їх класифікація, ввести поняття мінімальні стандарти, внести зміни до переліку суб’єктів надання послуг);

2. Закон України “Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю”

3. Внесення в “Державний класифікатор професій” професії соціального працівника як фахівця, що має повну вищу освіту рівня магістра, та може здійснювати менеджерські функції.

Підзаконні акти:

1. Наказ “Про затвердження типових положень про Соціальний Центр в громаді“;

2. Наказ “Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що надають соціальні послуги” (із включенням Центру в процес надання соціальних послуг).

“За умов ослаблення уваги до комплексної реформи місцевого самоврядування з боку попередніх урядів, а також за умов малоактивного обговорення цих питань засобами масової інформації загальнонаціонального рівня, саме громадськість і громадянське суспільство загалом мусить сприяти формуванню суспільного запиту на реформування країни”, – наголосила Галина Усатенко, президент громадської організації Фонд “Європа ХХІ”. Підсумовуючи прес-конференцію, вона також закликала присутніх журналістів приділяти більше уваги цьому важливому питанню.

Контактна особа: Чекмишева Радослава, PR-менеджер Фонду “Європа ХХІ”, radusya@bigmir.net

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: