Реалізуй своє право! (З досвіду узаконення земельної ділянки миколаївським ОСББ)

Маргарита Федорович, голова ОСББ "Люмера" (Миколаїв), опублікувала статтю про отримання об'єднанням права власності на земельну ділянку

Маргарита Федорович, голова ОСББ “Люмера” (Миколаїв), опублікувала статтю про отримання об’єднанням права власності на земельну ділянку. Відповідний проект став переможцем конкурсу адвокаційних ініціатив, який проводив Фонд розвитку міста Миколаєва за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Реалізуй своє право!
(Підсумки реалізації малого гранту)
Маргарита Федорович

Процес оформлення прав об’єднання власників багатоквартирного будинку на прибудинкову територію – своєрідне випробування на витримку для будь-якого голови ОСББ. З одного боку, прибудинкова територія призначена для забезпечення потреб мешканців будинку, тому логічно, що належати вона повинна саме їм. З іншого боку, в законодавстві України механізм оформлення прибудинкових територій у власність ОСББ чітко не прописаний. Більше того, у ОСББ, як правило, відсутні будь-які землевпорядні документи, а самі голови слабко інформовані або взагалі некомпетентні в земельних питаннях.

В результаті, ОСББ регулярно стикаються зі спробами розмістити під вікнами мешканців ларьків, кіосків і «наливайок». Особливо проблеми узаконення земельних ділянок стосуються ОСББ, розташованих в історичних центрах міст України. Всі «принади» безземельного існування повною мірою відчуло ОСББ «Люмера», розташоване в історичній частині м. Миколаєва. Правління ОСББ у 2010 році, приймаючи на баланс об’єднання будинок з 12 квартир без будь-якої технічної документації (до речі, будинку більше 150 років), затвердило перспективний план розвитку ОСББ. Першочерговим завданням перспективного плану ОСББ «Люмера» стало оформлення прибудинкової території. І не випадково. Будинок знаходиться в історичному і діловому центрі Миколаєва, земля дуже ліквідна, і зазіхань її захопити було багато.

Три роки пішло в ОСББ «Люмера» на спроби самостійно узаконити своє право на прибудинкову територію. Лише в січні 2013 року, ставши переможцем конкурсу малих грантів «Мікрогранти адвокаційних ініціатив громад півдня України» , організованого Фондом розвитку м. Миколаєва за фінансової підтримки МФ «Відродження», ОСББ «Люмера» змогло підключити до даної роботи експертів. Серед основних завдань проекту ОСББ «Люмера» було підвищення знань і навичок голів ОСББ м. Миколаєва у сфері оформлення прибудинкової території. У лютому 2013 року, за підтримки адміністрації Центрального району м. Миколаєва та ресурсного центру ОСН та ОСББ Департаменту ЖКГ м. Миколаєва відбувся семінар для 17 голів ОСББ м. Миколаєва. Вів семінар Сергій Аверков, керівник Вознесенської ГО «Агентство економічного розвитку м. Вознесенськ», член коаліції громадських організацій, що діють в рамках проекту «Реформування житлово-комунального господарства через забезпечення передачі прибудинкової території ОСББ».

Обговорювалися проблеми реалізації права на безоплатну приватизацію прибудинкової території ОСББ та сама процедура оформлення прибудинкової території. Був представлений огляд фактичної ситуації з оформленням прибудинкової території у Миколаївській області, обговорювалися можливі шляхи удосконалення процедури передачі прибудинкової території у власність або оренду ОСББ. Голови ОСББ змогли отримати практичні поради та рекомендації для вирішення своїх конкретних ситуацій з оформлення землі, обмінятися досвідом.
 
Крім просвітницької роботи в рамках проекту «Передача землі як умова належного функціонування об’єднання співвласників» ОСББ «Люмера» значну увагу приділило практичної частини проекту, власне оформлення земельної ділянки. Дуже важливим моментом проекту був вибір ліцензійної організації для виготовлення проекту землеустрою. Виготовлений і погоджений проект землеустрою для відведення земельної ділянки в квітня 2013 року було подано на розгляд сесії Миколаївської міськради. І це виявився самий складний і невизначений за термінами етап реалізації проекту. Розгляд питання про оформлення прибудинкової території ОСББ кілька разів переносилося. Були проведені додаткові зустрічі з начальником земельного управління м. Миколаєва, депутатами міськради, неодноразові участі у засіданнях земельної комісії Миколаївської міської ради, де пояснювалася необхідність ОСББ «Люмера» в оформленні земельної ділянки.

Все це разом дало свій позитивний результат. Проект землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування багатоквартирного житлового будинку по вул. Декабристів, 7 у Центральному районі м. Миколаєва був затверджений рішенням сесії Миколаївської міськради 28.08.13 за №3038, що дозволяє повноцінно обслуговувати прибудинкову територію для забезпечення соціальних, побутових та житлових потреб мешканців будинку. Мешканці вул. Декабристів, 7 вдячні організаторам конкурсу за надану можливість реалізувати своє право на прибудинкову територію.

А для інших ОСББ міста даний проект став своєрідним поштовхом до прискорення оформлення прав власних прибудинкових територій.

Контакти:
Фонд розвитку міста Миколаєва
(0512) 47 34 79
frgn@ukrpost.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: