Реалізація децентралізації на півдні України: сьогодення та майбутні перспективи

Скільки грошей отримали об’єднані громади та з якими проблемами стикнулись учасники реформи децентралізації на Півдні України обговорили сьогодні на дебатах «Реалізація реформи місцевого самоврядування на півдні України: сьогодення та майбутні перспективи» в Одесі. У заході взяли участь представники місцевих рад, об’єднаних громад, громадських організацій, обласної ради, науковці з Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

Скільки грошей отримали об’єднані громади та з якими проблемами стикнулись учасники реформи децентралізації на Півдні України обговорили сьогодні на дебатах «Реалізація реформи місцевого самоврядування на півдні України: сьогодення та майбутні перспективи» в Одесі. У заході взяли участь представники місцевих рад, об’єднаних громад, громадських організацій, обласної ради, науковці з Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

На початку обговорення учасники розділитись на тих, хто позитивно оцінює хід реформи та тих, хто вважає, що реформа йде важко. Проведене голосування показало, що більшість учасників підтримують реформу, але бачать певні проблеми в процесі її реалізації.

Серед позитивних аспектів реформи, було зазначено ріст бюджету, сплеск громадської активності та поштовх до розвитку периферійних сіл. Однак, присутні висказали досить багато проблем.

За словами Михайла Золотухіна, голови правління ММГО «Фонд розвитку міста Миколаєва»: «з одного боку, можна радіти, що процес реформи, про яку говорили останні 20 років, зрушив із мертвої точки, з іншого – є велика кількість проблем. Із позитивного – в єдиній об’єднаній громаді Миколаївської області – Куцурубській в п’ять разів зріс бюджет, значна частина інфраструктурної субвенції була витрачена на розвиток периферійного села, спостерігається сплеск громадської активності. Однак, існує зворотна сторона: жорсткий конфлікт старости та голови громади; небажання та невміння розвиватись за рахунок своїх ресурсів (ради громад очікують інфраструктурну субвенцію). Проекти, які подаються на Державний фонд регіонального розвитку не мають економічної спрямованості».

Іван Михайлов Виноградненський сільський голова Болградського району зазначив, що лунають думки, що громади на півдні Одеської області не хочуть об’єднуватись. Однак, на його думку, проблема полягає в тому, що мешканці громад не мають адекватної інформації про реформу, яка допомогла би їм визначитись із тим, як ставитись до процесу об’єднання. Він також зауважив, що об’єднання громад несе у собі значні ризики – громада, яка не стала центром ОТГ може втратити ресурси. І питання полягає не в тому, що сільські голови бажають втратити повноваження, а втому, що населення, яке пам’ятає об’єднання колгоспів категорично проти укрупнення громад. Також, на його думку, необхідні законні інструменти справедливого розподілу бюджетних коштів між селами в ОТГ.

Марія Дзюпин, аналітик ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» розповіла про причини звернень до суду представників громад, які вважають що процес розробки Перспективних планів об’єднання громад проходили із порушеннями законодавства України: «В південних областях зафіксовано п’ять судових справ з цього приводу. У разі, якщо порушення були виявлені громадськими активістами чи місцевими депутатами, головами, за допомогою механізму судового захисту можна призупинити  процес об’єднання. Однак, на її думку, такі позови можуть бути використані для маніпуляції та в цілях окремих політичних сил».

Керівник Херсонської обласної ГО «Причорноморський центр соціальних та політичних досліджень» Олександр Мошнягул повідомив, що в єдиній ОТГ області – Кочубеївській відчувається нестача професійних кадрів, оскільки громада ставить амбітні цілі, які складно досягнути без професіоналів. Тому, громада відчуває складності в освоєнні інфраструктурної субвенції. Тобто, громада не спроможна самостійно вирішувати питання розвитку. Спостерігається в Херсонській області дискредитація реформи політичними партіями, які мають вплив на місцеві ради.

Олеся Голинська консультант з економічних питань Інституту бюджетних та соціально-економічних досліджень Міністерства фінансів України зупинилась на позитивних аспектах реформи  та розвіяла міфи про реформу, які циркулюють в громадах. Щодо можливого закриття шкіл та ФАПів в ситуації із об’єднаними громадами, вона зауважила, що рада об’єднаної громади самостійно вирішує питання оптимізації, не об’єднані громади такої можливості позбавлені.

Аналітики Асоціації сприяння самоорганізації населення представили матеріал «Реалізація реформи місцевого самоврядування на півдні України: сьогодення та майбутні перспективи», де показано стан об’єднання громад, зміни до Перспективних планів формування спроможних територіальних громад, децентралізацію повноважень, зміни в бюджеті та проблеми реформи.

Захід організовано в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні

Асоціація сприяння самоорганізації населення разом із партнерськими організаціями в регіонах здійснює громадський супровід реформи місцевого самоврядування для того, щоб об’єднання громад відбувалося з урахуванням інтересів та прав жителів та потреб територій.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: