Програму поводження з відходами на Львівщині закликають удосконалити

Щорічно на Львівщині утворюється понад 600 тис. тонн твердих побутових відходів (ТПВ), що шкодить здоров’ю населення та довкіллю

Щорічно на Львівщині утворюється понад 600 тис. тонн твердих побутових відходів (ТПВ), що шкодить здоров’ю населення та довкіллю. Про це 17 червня розповіли учасники круглого столу у Львові, який провела МБО “Екологія-Право-Людина” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами фахівців, негативні впливи, спричинені побутовими відходами, полягають у підвищенні захворюваності дорослих і дітей, погіршенні життєвих умов населення, зниженні продуктивності праці. Забруднення ґрунтів, води й повітря спричиняє захворювання органів дихання, ендокринної системи, розвиток онкологічних захворювань.

Чинна обласна програма поводження з ТПВ на 2007-2015 роки вже давно потребує вдосконалення, тому Львівська обладміністрація ініціювала розробку нової програми. Зокрема, представник департаменту житлово-комунального господарства, розвитку інфраструктури та паливно-енергетичного комплексу Львівської ОДА Віталій Пугач розповів про майбутній документ: “Програма передбачає застосування механізму ринкових відносин, застосування економічно обґрунтованих тарифів, упровадження кластерної політики у сфері забезпечення високого технологічного сучасного рівня поводження з твердими побутовими відходами. Кластерний підхід передбачає формування чотирьох кластерів в області, забезпечення збирання відходів у радіусі до 70 км в межах кластеру від понад 800 тис. мешканців, організацію роздільного збору, переробки й утилізації твердих побутових відходів оператором”.

Зі свого боку, в. о. начальника управління екології та благоустрою Львівської міської ради Андрій Галушка зауважив: “На замовлення міської ради проектна установа виконала проект комплексної рекультивації Львівського полігону твердих побутових відходів (стадія “П”). Проект на сьогодні подано на державну експертизу. Реалізація проекту мінімізує вплив полігону на довкілля”.

Програма поводження з ТПВ для Львова і проект обласної програми передбачають закриття та рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища, проте воно досі функціонує. Голова депутатської комісії з питань екології, природних ресурсів і рекреації Львівської обласної ради Олексій Балицький зауважив: “Закриття сміттєзвалища блокують чиновники Львівської міської ради та депутати, хоча ситуація довкола його функціонування набуває загрозливого характеру: забруднення води та ґрунтів інфільтратами від сміттєзвалища може призвести до екологічного лиха”.

Задля поширення світового досвіду МБО “Екологія-Право-Людина” організувала проведення стратегічної екологічної оцінки (СЕО) майбутньої обласної програми та її обговорення з усіма зацікавленими сторонами. “Важливість СЕО не можна недооцінювати. Ми сподіваємося, що результати СЕО допоможуть Львівській ОДА визначити найбільш оптимальний варіант реалізації програми з погляду впливу на довкілля та здоров’я людей, покращити якість програми та врахувати інтереси всіх зацікавлених сторін”, – сказала Ольга Мелень-Забрамна, експертка МБО “Екологія-Право-Людина”.

Учасники заходу наголосили на необхідності якнайшвидше вирішити проблеми зі збиранням і захороненням ТПВ, зменшенням обсягів їх утворення, їх переробки в області, а також закликали органи державної влади взяти до уваги напрацювання та пропозиції громадськості й науковців щодо побудови в області ефективної, економічно обґрунтованої та екологічно безпечної системи поводження з ТПВ. Міську владу просять не зволікати з вирішенням проблеми Грибовицького сміттєзвалища й активізувати пошуки ділянки під нове сміттєзвалище для Львова, що дало би змогу захистити довкілля та мінімізувати вплив від такого об’єкту на місцеве населення.

За підсумками круглого столу учасники підготували низку рекомендацій до проекту обласної програми поводження з ТПВ, які буде передано розробникам документу. Результати обговорення СЕО буде покладено в основу доопрацьованого звіту, який МБО “Екологія-Право-Людина” теж передасть Львівській обладміністрації.

Контакти:
МБО “Екологія-Право-Людина”
Ольга Мелень-Забрамна
(032) 255 76 82
o.melen-zabramna@epl.org.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: