Правозахисний центр допомагає ромській родині з Ужгорода

На порталі "Чачіпен" опубліковано матеріал Євгенії Навроцької про допомогу ромській жінці у виготовленні паспорта

На порталі “Чачіпен” опубліковано матеріал Євгенії Навроцької про допомогу ромській жінці у виготовленні паспорта. Справу координував Центр правової інформації та консультацій в Ужгороді, діяльність якого адмініструє Карпатське агентство прав людини “Вестед”, Товариство ромів Закарпаття “Рома” та ГО “Романі черхень” за підтримки програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”.

Правозахисний центр допомагає ромській родині з Ужгорода
Євгенія Навроцька

29 листопада 2013 року сталася важлива подія у житті ромки Сільвії Яношівни Макули, 1959 р.н. Це мати п’ятьох дітей, одна дитина має вроджену інвалідність, а одна донька померла ще кілька років тому. Незважаючи на свої 54 роки, жінка ніколи не отримувала ніякої соціальної допомоги як по виплатах на своїх дітей, так і не отримувала пенсії по інвалідності на дитину.

Головна проблема полягала в тому, що Сільвія мала паспорт зразка СРСР і навіть не знала, що його потрібно міняти на паспорт громадянина України. Сьогодні її сім’я проживає в місті Ужгороді по вулиці Гранітній у маленькому будинку, який «складений» з різного роду будматеріалів. З нею проживають її чоловік, четверо дорослих дітей вже із своїми родинами і дітьми – зараз у одній хаті з Сільвією проживають її одинадцять онуків та онучок! Всі діти Сільвії також не мають жодного ідентифікаційного документу!

На життя родина заробляє збором паперу, металобрухту, перебиваються випадковими сезонними заробітками.

Про цю проблему у родині Макули нам повідомив громадський активіст Микола Балог з вулиці Гранітної. Робота Центру правової інформації та консультацій ГО «Романі черхень» за короткий час набула великого авторитету і поваги серед ромської громади Ужгорода. Тому і були налагоджені тісні зв’язки з місцевими жителями-ромами.

Завдяки сприянню Магдалини Василівни Бобяк – начальника Ужгородського міського відділу Державної міграційної служби України, ця процедура по виготовленню нового українського паспорту для Сільвії Макули була проведена швидше встановлених термінів.

Оскільки жінка взагалі не вміє ні читати, ні писати, до процесу виготовлення паспорту був залучений адвокат Володимир Навроцький, адже з початку 2013 року особи, які з якихось причин не вміють або не можуть читати та писати повинні отримати адвокатські послуги при документуванні своїх свідчень та заяв в органах ДМС України.

Отримання паспорту для Сільвії має велике значення – тепер вона може отримати свідоцтва про народження на своїх дітей, а ті, в свою чергу, можуть розпочати виготовляти власні паспорти громадян України. Також жінка зможе в майбутньому оформити і пенсію по досягненню пенсійного віку. Але найголовніше – Сільвія стала повноцінним громадянином нашої держави!

Контакти:
ГО “Романі черхень”
050 538 02 41
romani-cher@mail.ru

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: