Правозахисники оприлюднили імена головних дискримінаторів країни

16 листопада, в Міжнародний день толерантності, Коаліція з протидії дискримінації в Україні оприлюднила імена осіб та організацій, які найбільш злісно порушували принципи рівності та недискримінації в Україні протягом року. Їх назвали «дискримінаторами» та обдарували особливою відзнакою – шорами (символ зашореності та обмеженості у поглядах).

16 листопада, в Міжнародний день толерантності, Коаліція з протидії дискримінації в Україні оприлюднила імена осіб та організацій, які найбільш злісно порушували принципи рівності та недискримінації в Україні протягом року. Їх назвали «дискримінаторами» та обдарували особливою відзнакою – шорами (символ зашореності та обмеженості у поглядах).

«Переможців» визначали у трьох номінаціях: «Язик мій – ворог мій» (за найбільш дискримінаційне висловлювання); «Реально Г*»  (за найбільш дискримінаційний вчинок); «Дискримінація «в законі» (за найбільш небезпечну та дискримінаційну законодавчу ініціативу). Крім того, у 2015 році була запроваджена спеціальна відзнака «Вибір молоді», «переможець» у якій визначений за допомогою онлайн-голосування молоді на сайті кампанії «Дискримінація обмежує. Протидій!».

Цього року боротьба за звання головних «дискримінаторів» точилася поміж 13-ма номінантами.

Член журі «Дискримінатора», адвокат Ксенія Проконова відзначає: «Говорити про дискримінацію сьогодні – це як показувати електрику тим, хто не бачить нічого поганого в каганці. Однак це необхідно робити, оскільки, ознайомившись з окремими ініціативами міністерств і відомств, розумієш, що краще вказати на конкретні вчинки конкретних особистостей. На жаль, держава ні стандарти не розробляє, ні покарання ефективно не застосовує».

Отже, в номінації «Найбільш небезпечна законодавча ініціатива» антипремію отримує Верховна Рада України, яка позбавила права голосувати на місцевих виборах 2015 року більше мільйона вимушених переселенців з Донбасу та Криму. Незважаючи на кілька зареєстрованих законопроектів, Верховна Рада так і не спромоглася ухвалити відповідне законодавство, яке б дало змогу внутрішньо переміщеним особам взяти участь у виборах у тих спільнотах, де вони тепер мешкають.

В номінації «Реально Г*»  (*реально ганебний вчинок) «перемогу» отримав власник аквапарку в м. Ужгород, колишній мер Ужгорода Сергій Ратушняк. У червні 2015 року адміністрація ужгородського аквапарку відмовила студентам-іноземцям у відпочинку. Сергій Ратушняк сказав, що так піклується про здоров’я мешканців міста, не пускаючи «сифілісну і туберкульозну циганоту краю і всього світу».

Володимир Спільниченко, виконавчий директор НСК «Олімпійський», став антигероєм відразу в двох номінаціях «Язик мій – ворог мій» та «Вибір молоді». Журі «Дискримінатора» та інтернет-користувачів обурило, що після скандалу у зв’язку із побиттям чорношкірих уболівальників на НСК «Олімпійський» директор стадіону запропонував зробити окремий сектор для чорношкірих.

Зокрема, на іронічне запитання журналіста: “Якщо ви вважаєте, що це провокація, може, їм і на стадіон не можна ходити? Можливо, їм тоді створити окремий сектор?” – Спільниченко відповів: “Хороша ідея. Ми, напевно, прислухаємося до вашої пропозиції. Постараємося для них, може, зробити окремий сектор для того, щоб не було проявів расизму”.

За словами координаторки кампанії «Дискримінація обмежує. Протидій!» Ірини Текучової, «публічне побиття футбольними  фанатами осіб іншої національності через колір шкіри під час матчу “Динамо-Челсі” – це ганьба для країни, яка прагне  викорінити дискримінацію та побудувати толерантне суспільство. Більш того, пропозиція зробити окремі трибуни для темношкірих осіб є відкритим проявом расизму та дискредитацією усієї країни в очах світової спільноти».

Довідка: 

Хто ставав «Дискримінатором року» раніше – у 2013 і 2014 роках?

В номінації “Язик мій – ворог мій” (за найбільш дискримінаційне висловлювання) в 2013 році перемогу здобув мер Ялти Сергій Ілаш, який порівняв ромів зі «звірушками», а у 2014 році – колишній мер Києва Олександр Омельченко за висловлювання щодо людини з інвалідністю як про «бідненької людини, Богом обіженої, сліпенької, глухенької, кривенької».

За реально ганебний вчинок  у 2013 році правозахисники відзначили настоятеля Києво-Печерської Лаври Владику Павла та президента Національної академії медичних наук Андрія Сердюка – за виселення з території Лаври клініки Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Громашевського, де перебували на лікуванні ВІЛ-інфіковані. У 2014 році антипремію здобув «Дельта Банк» за відмову у побутових кредитах людям з інвалідністю.

В номінації «Дискримінація «в законі» (за найбільш небезпечну та дискримінаційну законодавчу ініціативу) в 2013 році переміг народний депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко з проектом Закону «Про заборону спрямованої на дітей пропаганди одностатевих сексуальних стосунків», а у 2014 – Національний банк України за дискримінаційну постанову, яка обмежувала людей із «кримською пропискою» в користуванні банківськими послугами.

Коаліція з протидії дискримінації в Україні є всеукраїнською недержавною громадською правозахисною ініціативою, яка виникла у 2011 році і зараз об’єднує 50 організацій громадянського суспільства. Діяльність Коаліції спрямовано на реальне забезпечення в Україні принципу громадянської рівності для всіх людей, незалежно від певних соціальних чи індивідуальних ознак, які визнані в міжнародному, європейському та національному праві такими, що потребують захисту від дискримінації; розвиток, розширення та вдосконалення прав і свобод людини в Україні; протидію спробам необґрунтовано та несправедливо обмежити права певних категорій громадян; викорінення такого явища, як дискримінація, із суспільного життя.

Міжнародний день толерантності — відзначається 16 листопада в усьому світі. Його запровадили у 1995 році за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього.

***

Організатори церемонії оголошення лауреатів Антипремії «Дискримінатор року – 2015» – Центр інформації про права людиниу співпраці з Коаліцією з протидії дискримінації в Україні та за підтримки Європейського Cоюзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Захід відбувся в рамках проекту:  “Досягнення рівності: спільний підхід для покращення стану  рівності та недискримінації”.

Контакти: Марина Говорухіна, 050 612 00 20

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: