Презентація звіту «Ті, що пережили пекло»

В понеділок, 8 лютого, у Кризовому медіа-центрі «Сіверський Донець» відбулася презентація звіту «ТІ, ЩО ПЕРЕЖИЛИ ПЕКЛО: Свідчення жертв про місця незаконних ув’язнень на Донбасі».

В понеділок, 8 лютого, у Кризовому медіа-центрі «Сіверський Донець» відбулася презентація звіту «ТІ, ЩО ПЕРЕЖИЛИ ПЕКЛО: Свідчення жертв про місця незаконних ув’язнень на Донбасі». 

Звіт — це підсумок моніторингового дослідження фактів серйозних порушень прав людини, пов’язаних із незаконним позбавленням свободи в зоні збройного конфлікту на сході України. Видання описує реальний стан подій на Донбасі і є звітом про піврічну роботу коаліції «СПРАВЕДЛИВІСТЬ ЗАРАДИ МИРУ НА ДОНБАСІ», до якої входить громадський рух «Очищення». 

«Приводом сьогоднішньої зустрічі є доповідь про місця незаконного утримання громадян, різні типи в’язниць, що були створені під час окупації, але, насамперед, це привід для початку широкої суспільної дискусії. Зараз обговорюється ухвалення Мінських угод та їх реалізація, однією з умов яких є амністія людей, що брали участь у злочинах. Чи погоджуємося ми, як суспільство, щоб відбулася ця амністія? Як жити поряд з людьми, винними в тяжких злочинах?» – звернувся до присутніх спікер Володимир Щербаченко, координатор коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі».

Рік тому 17 організацій об’єдналися у коаліцію з питань документування порушень прав людини під час збройного конфлікту. Створюється єдина спільна базу, до якої вносяться дані зібрані шляхом інтерв’ю. «Ми документуємо злочини скоєні обома сторонами. Ми повинні зберегти пам’ять та відновити права людей. Саме нам, як суспільству, треба подбати про це…» – зазначив Валерій Новіков, голова Луганського обласного правозахисного центру «Альтернатива», який входить до складу коаліції.

Зауважимо, що у звіті представлені реальні цифри та факти, що засвідчують наявність грубих та систематичних порушень прав людини щодо осіб, які незаконно були поміщені до місць несвободи, перебували в нелюдських умовах та піддавалися жорстокому поводженню чи катуванню. Також автори звіту пропонують комплекс заходів, спрямованих на припинення порушень, привернення уваги міжнародної громадськості та притягнення до відповідальності осіб, винних у вказаних порушеннях. 

«Все це не лише у минулому… Зараз також багато наших громадян знаходяться у нелюдських умовах. У звіті є інформація, яка надана 160 особами у тому числі з Сєвєродонецька (людей утримували у приміщенні ГІАПу), Костянтинівки та Луганська (утримували у підвалах міськради та прокуратури). Є ж певні закони, стандарти утримування полонених, повинен бути доступ до води та свіжого повітря, наприклад. Наразі, нами отримана інформація про більш ніж 80 місць несвободи, вони повністю непристосовані до утримання там людей», – розповіли громадськості спікери.
Цей звіт – лише невелика частина того, що було зібрано коаліцією за цей час. Валерій Новіков та Володимир Щербаченко закликали присутніх «максимально зібрати інформацію, яка допоможе ідентифікувати людей, що вчиняли злочини».

«Давайте зробимо так, щоб вони більше не могли цього зробити!», – наголосив Володимир Щербаченко.

Протягом презентації також виступили люди, які безпосередньо зазнали лиха, були у полоні. Вікторія Кононова та Сергій Самарський, не зважаючи на ще живий особистий біль, поділилися з присутніми своїми спогадами та підкреслили, що до питання амністії: «Ні, амністії бути не може. Злочинці повинні понести покарання, їм нема місця у нашому суспільстві!»

Презентацію звіту було проведено в рамках проекту «Продукти діяльності коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» для мешканців зони конфлікту». Захід відбувся  за підтримки Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду “Відродження” та посольства Великої Британії в Україні в рамках реалізації проекту «Українська миротворча школа».

Контакти:Кризовий  медіа-центр  “Сіверський Донець”

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: