Позитивні рішення на користь позитивних людей

Марина Ніколаєва, експертка Харківської правозахисної групи, опублікувала статтю про захист прав ВІЛ-позитивних людей

Марина Ніколаєва, експертка Харківської правозахисної групи, опублікувала статтю про захист прав ВІЛ-позитивних людей. Проект “Забезпечення захисту прав людини вразливих груп населення силами Всеукраїнської мережі правової допомоги” підтримує програма “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Позитивні рішення на користь позитивних людей
Марина Ніколаєва

Міжнародний день боротьби зі СНІДом, 1 грудня, – це не просто привід наголосити на умовах життя й масштабах поширення епідемії СНІДу в Україні. Слід поставити гостріше питання: як почуваються ВІЛ-позитивні громадяни, чи захищено їхні права?

Аналіз, який провели адвокати Всеукраїнської мережі безоплатної правової допомоги ВІЛ-інфікованим і наркозалежним, свідчить: ці категорії громадян є одними з найбільш дискримінованих в українському суспільстві. Вони не мають доступу до таких базових прав, як право на освіту, право на медичне забезпечення, навіть право на життя.

На сьогодні, за статистикою, Україна зберігає за собою європейську першість із поширення ВІЛ: офіційно, за даними Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції / СНІДу, зареєстровано понад 241 тис. випадків інфікування з 1987 року. Неофіційно – більше. За оцінкою експертів UNAIDS, в Україні ВІЛ-інфікованих близько 270 тис.

Уже понад рік в Україні існує Всеукраїнська мережа безоплатної правової допомоги ВІЛ-інфікованим і наркозалежним. До неї звернулися понад 4500 осіб, лише цього року – 116 ВІЛ-інфікованих (загалом – 3764), інтереси 46 з них цього року було представлено в судах. Наразі адвокати розширюють мережу допомоги людям із ВІЛ і наркозалежним у регіонах, щоб ця дискримінована категорія громадян України могла належно захистити свої права.

Попри наявність законодавства, що захищає права ВІЛ-інфікованих, і роботу неурядових організацій у цій сфері, люди досі незахищені – як перед загрозою зараження, так і після, коли їм стає відомий їхній статус. Порушується їхнє право на приватність, вони стикаються з негативним ставленням і дискримінацією при прийомі на роботу, в медичних установах, а надто в місцях позбавлення волі.

Адвокати та юристи Всеукраїнської мережі безоплатної правової допомоги Харківської правозахисної групи працюють із захистом порушених прав ВІЛ-позитивних і наркозалежних людей. Більша частина порушень – це розголошення діагнозу, відмова в наданні медичної допомоги чи надання її неякісно, відсутність доступу до ЗПТ в місцях тимчасового позбавлення волі.

“В Україні ВІЛ-інфіковані люди вважаються вигнанцями. Вони не мають навіть тих прав, значення яких ми часто не цінуємо, їх наявності не помічаємо, – говорить координатор мережі безоплатної правової допомоги ВІЛ-позитивним і наркозалежним Геннадій Токарєв. – Усе починається з садка, школи, коли ВІЛ-позитивну дитину позбавляють права на освіту, на нормальне існування, її діагноз розголошують. ВІЛ-інфікованим нерідко відмовляють у медичному обслуговуванні. Через стан здоров’я їм просто необхідно перебувати в лікарнях, одначе без професійної юридичної допомоги вони не мають і цього права, їм просто відмовляють у лікуванні. Проте найпоказовіші випадки – ВІЛ-позитивні в місцях ув’язнення. Закон дозволяє звільняти засуджених, які перебувають у термінальному стані: для ВІЛ це четверта, клінічна стадія. Однак без втручання адвоката, без збирання документів, лише з доброї волі цього не відбувається. У нас є вже низка рішень, коли ми домоглися звільнення смертельно хворих людей. У цьому разі допомога адвоката – це шанс ще хоч трохи прожити по-людськи”.

Адвокатам мережі в Херсоні, Дніпропетровську, Львові, Миколаєві й Києві вдалося домогтися рішень про звільнення смертельно хворих на СНІД із місць ув’язнення чи домогтися для ВІЛ-позитивних засуджених покарання, не пов’язаного з позбавленням волі. Серед них декілька випадків, коли під вартою були важкохворі жінки.

Окрім того, адвокат Олег Несінов уперше в історії України домігся матеріальної компенсації за зараження дитини в лікарні під час маніпуляцій після пологів. І сталося це, коли дитині виповнилося вже 16 років.

У Миколаєві за допомогою адвоката Ігоря Скалька вдалося домогтися відновлення права ВІЛ-інфікованних бути водіями. Адвокат виграв три справи, у яких пацієнтів намагалися притягнути до адміністративної відповідальності за керування автомобілем у стані наркотичного сп’яніння. Адже їхні наркологічні тести показували, що вони начебто курили коноплю. Хоча вони не приймали ніяких препаратів, крім АРВ-терапії, яка підтримує стан людини, хворої на ВІЛ, і яка має бути безперервною. Помилкові результати тесту давав препарат ефаринез, який входить до складу АРВ-терапії. Адвокат довів: пацієнти за кермом були цілком тверезі й мають право бути водіями.

І це лише окремі випадки, які характеризують роботу адвокатів, що допомагають ВІЛ-інфікованим громадянам захистити свої права й отримати рішення на свою користь.

Контакти:
Харківська правозахисна група
Марина Ніколаєва
067 784 69 74
M.Nickolaeva1980@mail.ru

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: