Покращення якості питної води: кроки, які здійснює Україна

23 жовтня у Києві відбувся круглий стіл на тему «Принципи Acquis Communautaire як передумова покращення стану вод України».

23 жовтня у Києві відбувся круглий стіл на тему «Принципи Acquis Communautaire як передумова покращення стану вод України». Учасниками заходу були представники органів виконавчої влади, громадськості та науковці.

Метою заходу було обговорення та затвердження конкретних кроків для досягнення стану якісної води в Україні шляхом прийняття в країні низки законів та підзаконних нормативно-правових актів, які врегулюють питання функціонування басейнових рад, закріплення за ними конкретних функцій, завдань та повноважень, визначення порядку їхнього утворення, затвердження типових положень про них, визначення Плану управління річковими басейнами, зміни підходів до моніторингу стану вод та закріплення принципу «забруднювач платить».

Круглий стіл пройшов в рамках проекту «Активізація дій екологічних інститутів громадянського суспільства з метою лобіювання вдосконалення водного законодавства України на основі стандартів Водної рамкової директиви ЄС», який із 2013 року реалізує МБО «Екологія-Право-Людина» за фінансової підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження».

Під час дискусії, Андрій Демиденко, експерт Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина», наголосив на важливості законодавчого закріплення не лише визначення принципу інтегрованого басейного управління, а детального прописування на рівні законів та нормативно правових актів конкретних інструментів його виконання.

Наталія Закорчевна, наголосила на нагальній потребі реанімування усієї системи моніторингу стану довкілля, зокрема у сфері води, що передбачає належне фінансове забезпечення та законодавче врегулювання. «Аналіз діючої системи стандартів якості поверхневих вод (СЯПВ) України свідчить про те, що існуюча нормативна база країни може бути гармонізована з відповідними стандартами ЄС. Для класифікації СЯПВ для України пропонується взяти за основу цільове призначення водних ресурсів. Також береться до уваги існуюча система моніторингу та оцінки якості поверхневих вод, потенціал лабораторій, фінансові та технічні можливості країни. Нові СЯВП повинні бути сумісні з нормативами ЄС.»

Тему моніторингу продовжила Тетяна Боднарчук, начальник відділу інструментально-лабораторного контролю ДЕІ у Львівській області, яка наголосила на необхідності оновлення застарілого обладнання та «реформування системи державного управління використання і охорони вод на основі інтеграції всіх управлінських елементів, дій і заходів».

Останній дискусійний блок круглого столу був присвячений питанням пов’язаним із ситуацією в зоні АТО. Обговорення стосувалося основних аспектів забруднення водних ресурсів внаслідок військових дій на сході України,  та були представлені пропозиції щодо вирішення проблеми доступності до води в зоні активних та заморожених конфліктів.

Учасники заходу наголосили на необхідності прийняття Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України відповідних рішень для забезпечення в Україні права на екологічну безпеку, зокрема, що стосується права на безпечну воду та санітарію.

Контакти: Софії Шутяк, «Екологія-Право-Людина», тел. 032 2557682, Е-mail: sofiya.shutiak@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: