Побоювання, що заважають створенню ОСББ

Результати соціологічного дослідження щодо причин упередженого ставлення українців до ОСББ

Головною причиною небажання створювати ОСББ є острах, що держава повністю зніме з себе відповідальність за будинок, кине мешканців напризволяще (ремонт комунікацій тощо). Так вважають 42% мешканців, у будинках яких створено ОСББ чи які цього бажають. Ці дані було озвучено 14 травня на прес-конференції в Києві, на якій Громадянська мережа “Опора” презентувала результати соціологічного дослідження щодо причин упередженого ставлення українців до ОСББ. Дослідження підтримала програма “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами директора Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Ірини Бекешкіної, далі йдуть такі причини, як побоювання зростання вартості комунальних послуг унаслідок створення ОСББ (34% опитаних), страх перед колективною відповідальністю та необхідністю платити за тих, хто не сплачує за квартиру (26%).

На думку керівника житлово-комунальних програм “Опори” Тетяни Бойко, таке ставлення населення до ОСББ не є дивним, бо виконання Загальнодержавної програми реформування й розвитку ЖКГ на 2009-2012 роки та Національного плану дій на 2011 рік і січень-травень 2012 року незадовільне. “Люди бояться небезпідставно, бо аналіз виконання державної політики щодо реалізації житлової реформи показав, що проблем ОСББ фактично не вирішено й досі. Основоположним документом, що мав закрити ряд питань, був законопроект №8474, але 10 квітня Президент його заветував. Нового ж закону, згідно з процедурами, до виборів не буде ухвалено, а після виборів його буде знято”, – сказала експерт.

Фахівці наголошують: мешканці багатоквартирних будинків повинні усвідомити, що саме вони мають дбати про своє житло і, крім них, цього ніхто не робитиме – ні ЖЕК, ні держава.

“Потрібно доносити до мешканців будинку інформацію про те, що вони можуть вибрати виконавця послуг, самостійно визначати, за які кошти та як утримувати будинок тощо. Потрібно проводити потужну роз’яснювальну роботу щодо ОСББ”, – переконаний голова Асоціації ОСББ “Жито-Мир” Ігор Скоропад. За його словами, у людей відразу ж змінюється ставлення до ОСББ, коли вони бачать результат: чистий під’їзд, подвір’я, охайний дитячий майданчик тощо. “Тоді й вартість квартири в такому будинку зростає в рази”, – констатує Ігор Скоропад.

Проведене дослідження також показало, що існує велика різниця в рівні задоволеності мешканців обслуговуванням будинків, яке здійснюють ЖЕКи та приватні структури. Так, більшість власників будинків (68%), де не створено ОСББ, незадоволені обслуговуванням ЖЕКів, призначених органами місцевого самоврядування. А мешканці тих будинків, у яких створено ОСББ та які обслуговують обрані об’єднанням приватні структури або які перебувають на самозабезпеченні, у більшості (74%) задоволені обслуговуванням.

Громадянська мережа “Опора”
Ірина Пушкар
(044) 286 26 70

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування”  – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: