Перший в Україні міський Омбудсман розповів про свою діяльність

Депутат Скадовської міської ради (Херсонська область), Уповноважений із прав людини Скадовської міської ради Іван Шульга розповів про свою діяльність на посаді міського Омбудсмана

Депутат Скадовської міської ради (Херсонська область), Уповноважений із прав людини Скадовської міської ради Іван Шульга в інтерв’ю виданню “Молодогвардеец” розповів про свою діяльність на посаді міського Омбудсмана. Іван Шульга є координатором Центру правової інформації та консультації, який створили Херсонський обласний фонд милосердя та здоров’я в межах ініціативи “Посилення правових можливостей бідних верств населення” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”. Публікацію також підготовано за підтримки програми.

 

– Іване Васильовичу, скажіть, будь ласка, як виникла ідея створити таку посаду при міській раді?

– Ідея виникла 2004 року. Тодішній мер Скадовська був, не побоюся цього слова, самодуром і влаштовував гоніння на депутатів, не згідних із його “лінією партії”. Саме тоді депутати в пошуках захисту в законі виписали подібну посаду в Статуті міської громади. Коли я прийшов у міськраду 2006 року, то розширив цю задумку, і було вирішено, що під захистом Уповноваженого мають перебувати не лише депутати, але й усі члени громади.

– Ви перший в Україні Уповноважений із прав людини, обраний згідно зі Статутом громади. Складно було? Ваш досвід може стати в пригоді іншим?

– Безумовно, досвід потрібно поширювати. І непереборних складнощів тут немає. Уповноважений із прав людини – це одна з форм депутатського контролю діяльності міської ради на постійній основі. У законі України “Про місцеве самоврядування в Україні”, п.5 ч.1 ст.26, прописано, що рада за пропозицією голови підтверджує загальну чисельність апарату ради та його виконавчих органів, витрат на їх утримання. Згідно зі ст.14 закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, у переліку категорій посад в органах місцевого самоврядування немає посади Уповноваженого. Але там же вказано, що зарахування інших посад органів місцевого самоврядування, не вказаних у цій статті, до відповідної категорії посад здійснює Кабінет Міністрів України за зверненням керівників відповідних органів місцевого самоврядування. Таким чином, наявність у Статуті територіальної громади такої посади, як Уповноважений із прав людини, залежить тільки від доброї волі ради та міського голови. Наше Положення про Уповноваженого пройшло експертизу правозахисників і отримало позитивну оцінку.

– Що така посада дає міській громаді?

Перше й найголовніше – зміна менталітету. Радянська влада виховала пасивного споживача. Як звикли діяти наші люди? Трапилася біда – пішли в райком, поскаржилися, у райкомі дали кому треба прочухана, ситуацію виправили. А якщо не виправили, тоді що – так і жити з невирішеною проблемою? Сучасне суспільство відчуває потребу в активних грамотних громадянах, готових відстоювати свої інтереси на законних підставах, що усвідомлюють важливість своєї ролі в процесі місцевого самоврядування. На жаль, таких людей на сьогодні одиниці, більшість боїться будь-яких офіційних установ, боїться виявляти ініціативу.

У нашому суспільстві високий рівень правового нігілізму. Уповноважений із прав людини готовий відстоювати інтереси громади, але тільки в тому разі, якщо громада сама виявляє ініціативу, зацікавлена вирішити те чи інше питання та готова відстоювати свою позицію.

А на державному рівні – що менше число звернень громадян до президента та у Верховну Раду, то більше часу в наших законодавців на вирішення загальних проблем. Вирішувати все мають на місцях, а не подавати чолобитну батюшці-цареві.

Контакти: Скадовська міська рада, (05537) 5 22 20, gorsovet@askad.net

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: