Опубліковано науково-практичний коментар до закону про ОСН

У Києві відбулася презентація науково-практичного коментарю до закону “Про органи самоорганізації населення” та компакт-диску “Органи самоорганізації населення. Електронний посібник”

15 травня в Києві відбулася презентація науково-практичного коментарю до закону “Про органи самоорганізації населення” та компакт-диску “Органи самоорганізації населення. Електронний посібник”. Матеріали підготували фахівці Одеського суспільного інституту соціальних технологій і ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Директор Одеського суспільного інституту соціальних технологій Андрій Крупник наголосив, що практика використання згаданого закону впродовж 11 років із моменту його ухвалення показала, з одного боку, його недосконалість, а з іншого – висвітила неоднозначність його трактування органами місцевого самоврядування. В результаті зафіксовано чимало випадків порушення на місцях норм закону та необґрунтоване обмеження прав членів територіальних громад на самоорганізацію.

Щоб заповнити ці прогалини й надати необхідну методичну допомогу всім, хто займається питаннями самоорганізації, підготовано коментар.

Заступниця голови ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” Наталія Мішина відзначила, що за період дії коментованого закону часто виникали судові прецеденти, правові конфлікти. На місцях прийнято велику кількість локальних нормативно-правових актів, якими окремі органи місцевого самоврядування пробували деталізувати й удосконалити певні аспекти створення, організації діяльності та ліквідації ОСН.

За її словами, недосконалість закону вкупі з недостатнім професійним рівнем багатьох представників ОСН дає можливість органам місцевого самоврядування й органам державної влади маніпулювати тлумаченнями окремих положень закону не на користь інтересів громади. Тому цей коментар має допомогти ОСН та ініціативним групам із їх створення розібратися в тонкощах законодавства й ефективно його застосовувати.

Директор програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження” Олексій Орловський зупинився на перспективах удосконалення законодавства про ОСН. За його словами, вже давно й самі ОСН, й органи місцевого самоврядування, й окремі вчені ставили питання про необхідність перегляду законодавства в цій сфері. Мало того, ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” розробила пакет законопроектів, зокрема нову редакцію закону про ОСН.

Олексій Орловський поінформував, що завдяки проведеній силами громадськості лобістській кампанії питання про вдосконалення цього законодавства в березні-квітні 2012 року було включено до Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства, яку затвердив Президент України, та Плану дій з упровадження в Україні Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд”, який ухвалив Кабінет Міністрів України. Наразі почала працювати урядова робоча група з доопрацювання законопроекту, запропонованого громадськістю. Але, на жаль, поки що помітна стійка тенденція до погіршення його змістового наповнення. Тому потрібна консолідація зусиль зацікавленої громадськості в лобіюванні інтересів самоорганізації.

На завершення Андрій Крупник представив електронний посібник у вигляді CD, на якому міститься презентований науково-практичний коментар, а також повний комплекс нормативних і методичних матеріалів, опис найкращих практик діяльності ОСН і законопроекти з удосконалення законодавства про ОСН, підготовані громадськими експертами. Кожен із присутніх отримав від членів авторського колективу примірник коментарю та CD.

Одеський суспільний інститут соціальних технологій
Андрій Крупник
(048) 738 68 30
krupnikas@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування”  – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: