Новий проект сприятиме громадському контролю за коштами екологічного податку

МБО «Екологія-Право-Людина» розпочинає новий проект за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Мета проекту – підвищити прозорість використання бюджетних коштів екологічних фондів за допомогою механізмів громадського контролю.

МБО «Екологія-Право-Людина» розпочинає новий проект за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Мета проекту – підвищити прозорість використання бюджетних коштів екологічних фондів за допомогою механізмів громадського контролю.

Згідно із Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони довкілля створюються спеціальні екологічні фонди на місцевому та державному рівні. Основним джерелом грошових надходжень цих фондів є кошти екологічного податку та кошти грошових стягнень за шкоду, заподіяну довкіллю. Ідея фонду охорони навколишнього природного середовища в тому, щоб забруднювачі фінансували відновлення чи покращення того, що вони забруднюють і саме тому кошти з екофонду повинні йти виключно на природоохоронні заходи. Проте, проведений ЕПЛ аналіз використання коштів природоохоронних фондів свідчить про те, що фактично ці гроші «не працюють» на довкілля і часто розподіляються за корупційними схемами. Відповідно, з одного боку кошти державного бюджету використовуються непрозоро, з іншого боку не вирішуються екологічні проблеми регіонів, на які б мали використовуватися кошти екологічних фондів. ЕПЛ вже декілька років моніторить використання екофондів, провела низку розслідувань, завдяки яким вдалося добитися прозорості та більшої ефективності використання коштів екофондів, але для системних змін ключовою є широка залученість громадськості на місцях до забезпеченні належного контролю за використанням коштів екологічного фонду.

У рамках проекту буде розроблена і апробована на практиці інструкція для громадських активістів щодо контролю за використанням екофондів та відповідного реагування на факти порушення, проведений тренінг для громадських активістів у цільових областях. Під керівництвом ЕПЛ буде проведений моніторинг ефективності використання екофондів у 2018 р., а також аналізуватимуться річні обласні плани екологічних заходів на 2019 р. та адвокатуватимуться зміни до них. Буде розроблено аналітичний документ із реформування галузі та розпочнеться адвокатування його рішень.

Контакти:

office@epl.org.ua

(032) 255 76 82

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: