Новий порядок доступу до знеболення в Україні – крок до європейських стандартів

За словами фахівців, новий порядок доступу до знеболення, який схвалив Кабінет Міністрів, – значний крок до цивілізованих стандартів знеболення, що діють у розвинених країнах світу

Новий порядок доступу до знеболення, який схвалив Кабінет Міністрів, – значний крок до цивілізованих стандартів знеболення, що діють у розвинених країнах світу. Про це 15 травня на прес-конференції в Києві заявила Леся Брацюнь, голова Громадської ради при Державній службі з контролю за наркотиками, коментуючи ухвалену 13 травня постанову “Про затвердження Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в закладах охорони здоров’я”.

“Постанова – вагомий крок до цивілізованих стандартів знеболення розвинених країн світу. Вона є простою для розуміння й виконання завдяки поєднанню зусиль фахівців практичної медичної сфери, представників міністерств і відомств і громадськості ще на етапі обговорення”, – сказала експерт.

Нова постанова, зокрема, передбачає, що:
· рішення про призначення необхідного знеболювального препарату чи про збільшення дозування прийматиме лікар, а не комісія лікарів (п. 26);
· удома можна зберігати п’ятнадцятиденний запас опіоїдних анальгетиків, потрібних для знеболення при наданні паліативної та хоспісної допомоги (п. 27).

Коментуючи прийняття документу, Володимир Тимошенко, голова Державної служби з контролю за наркотиками, сказав: “Постанова не дає переваги пацієнтам – вона повертає їм права, які раніше було незаконно в них відібрано. Ми не переробляли документу – ми створили документ із новою філософією, коли все йде від потреб пацієнта. Постанова почне працювати з повною віддачею за 3 місяці, коли інші нормативні й законодавчі акти буде приведено у відповідність із нею”.

“Держава нарешті довірила лікареві призначення опіоїдних анальгетиків. Але, що найважливіше, держава нарешті визнала існування сотень тисяч рідних і близьких, які доглядають пацієнта, визнала їхнє право легально отримувати препарати, виконувати призначення, тобто робити всю ту роботу, яка виконувалася й раніше, але була поза законом”, – зауважила Вікторія Тимошевська, директор програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами фахівців, постанова розширює доступ до знеболення й застосування наркотичних лікарських засобів у медичній практиці, чим створює належні умови для забезпечення рівного та справедливого доступу всіх громадян до медичних послуг належної якості.

“МВС ужило заходів щодо навчання особового складу заради забезпечення сприятливих умов для запровадження нового порядку обігу наркотичних засобів і прекурсорів у закладах охорони здоров’я. Вважаємо, що такі правила сприятимуть належному доступу хворих до знеболення”, – наголосила Олена Коваль, представниця управління боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України.

На думку експертів, установлення постановою Кабміну нових правил – простих для виконання й водночас достатніх для запобігання витоку препаратів у незаконний обіг – дасть змогу наблизити практику обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у медичній практиці України до загальноєвропейських стандартів.

Контакти:
“Громадське здоров’я”
Надія Колесникова
(044) 461 97 09
067 661 80 30
kolesnykova@irf.ua

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: