Нова роль аналітичних центрів в Україні

30 листопада – 1 грудня у Києві проходить V щорічна конференція аналітичних центрів. Протягом двох днів більше 100 міжнародних та українськиї експертів обговорять ключові тенденції і виклики публічної політики в Україні та роль аналітики в суспільних трансформаціях.

30 листопада – 1 грудня у Києві проходить V щорічна конференція аналітичних центрів. Протягом двох днів більше 100 міжнародних та українськиї експертів обговорять ключові тенденції і виклики публічної політики в Україні та роль аналітики в суспільних трансформаціях.

Сьогодні Україні не вистачає інструменту публічної політики, загальноприйнятого в усталених демократіях. Головне правило публічної політики: влада в ухваленні рішень спирається на результати досліджень, консультацій з експертами та громадами. Аналітичні центри повинні стати містком між владою та суспільством і таким чином відігравати важливу роль в ухваленні кращих політичних рішень та розвитку демократії в Україні. 

«Реформа системи державного управління, яка почалась разом зі створенням директоратів з формування публічноі політики та стратегічного планування, ще не знайшла суспільного розуміння і визнання. Тим не менше публічне демократичне держуправління повинно замінити залишкову радянську адміністративно-командну систему. Тому громадські аналітичні центри мають два важливих завдання. По-перше, передати директоратам власний досвід незалежного аналізу та вироблення політик. По-друге, не лише допомагати директоратам з аналітикою, а й пропонувати власне бачення публічної політики по ключових напрямках реформ», – пояснив виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький.

«Після Революції Гідності для аналітичних центрів склались кращі умови для участі в процесі вироблення й впровадження політик. Раніше мова йшла лише про громадський контроль – тобто про відсторонену роль аналітиків як спостерігачів. Але це не давало можливості безпосередньо впливати на політику. Тепер аналітичні центри бачать свою роль як безпосереднього учасника процесу публічної політики на всіх її трьох етапах: вироблення, впровадження та контроль», – наголосив голова правління Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко.

В умовах пост-правди – маніпуляції інформацією та підробних фактів в усьому світі – аналітичні центри мають працювати на випередження. «Аналітичні центри й органи влади мають співпрацювати, щоб рішення ухвалювались на основі реальних фактів. Реформа української державної служби відкриває для цього нові можливості. При 10 міністрествах створені директорати публічної політики та директорати стратегічного планування та євроінтеграції, які мають стати адресатами, а пізніше й замовниками аналітики», – підкреслив менеджер програм Посольства Швеції в Україні Василь Романюк.

В умовах децентралізації перед аналітичними центрами постало завдання тісніше працювати не лише з центральними, а й з місцевими органами влади. У регіонах з’явився реальний попит на аналітичні центри. Місцева влада потребує аналітичної підтримки для вироблення найкращих рішень для своєї громади.

«Публічна політика має стати правилом прийняття політичних рішень в Україні. Тому з 2014 року Міжнародний фонд «Відродження» спільно з Ініціативою Відкритого Суспільства для Європи (OSIFE) та Посольством Швеції в Україні допомагають українським аналітичним центрам інституційно розвиватись у рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні (TTDI). Інституційний грант – це допомога організаціям будувати систему самоконтролю та самовиправлення для їхньої сталості. Зараз розпочалась друга хвиля Ініціативи, що триватиме до кінця 2020 року», – пояснив програмний менеджер Ініціативи Відкритого Суспільства для Європи Владислав Галушко.

Для додаткових коментарів на цю тему медіа можуть звернутися до експертів Міжнародного фонду «Відродження», надіславши запит на pr@irf.kiev.ua.

____________

Конференція  організована в межах «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні», яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з «Ініціативою відкритого суспільства для Європи» (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні та у партнерстві з проектом «Громадська Синергія», який виконує Міжнародний фонд «Відродження» за фінансової підтримки Європейського Союзу, у співпраці з проектом «Платформа аналітики та міжкультурної комунікації» (PAICT), який виконується Інститутом європейської політики (Берлін) спільно з Міжнародним фондом «Відродження», Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, Ініціативою з розвитку та дослідження аналітичних центрів «think twice UA» за сприяння Федерального міністерства закордонних справ Німеччин, та у співпраці із Агенцією журналістики даних (Тексти).

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: