Незалежні експерти підтвердили ефективність і фінансову прозорість кампанії “Чесно”

Громадянський рух “Чесно” отримав позитивний висновок аудиторів щодо фінансової прозорості й ефективності кампанії “Фільтруй Раду!”

Ініціатори Громадянського руху “Чесно” отримали позитивний висновок аудиторів щодо фінансової прозорості й ефективності кампанії “Фільтруй Раду!” Одним із донорів кампанії є Міжнародний фонд “Відродження”.

Попередні висновки аудиторів підтвердили цільове використання донорського фінансування, яке отримали ініціатори “Чесно”, а саму кампанію міжнародні експерти назвали “успішною та впливовою”.

Фінансовий аудит пройшли 7 громадських організацій, які залучили понад 800 тисяч доларів на кампанію. З них понад 14 тисяч доларів надійшло на благодійний рахунок кампанії від громадян.

Ініціатором аудиту була координаційна рада руху “Чесно”, що складається з 12 громадських організацій, більшість із яких отримали фінансування для реалізації проектної діяльності в рамках “Чесно”. Замовником фінансового аудиту й оцінки ефективності кампанії став проект “Об’єднуємося заради реформ” (UNITER), який виконує організація “Pact Inc.” за підтримки USAID.

Аудитори перевіряли фінансування й результативність кампанії за період із 1 жовтня 2011 року до 30 жовтня 2012 року.

Фінансовий аудит здійснила ТОВ “Аудиторська-консалтингова група Компас”. Змістову оцінку прозорості, політичної незаангажованості та збалансованості аналітичних результатів кампанії надали експерти Європейського дослідницького центру з питань протидії корупції та державного будівництва (ERCAS) на чолі з професором Аліною Мунджіу-Піпіді.

Результати фінансового аудиту

Аудитори компанії “Компас” дійшли висновку про цільове використання коштів, які отримав кожен із 7 виконавців кампанії “Чесно” від міжнародних донорських організацій. У звіті також зазначено, що “фінансова інформація про отримані доходи та понесені витрати, відповідно до умов угод із донорськими організаціями, достовірно відображена у фінансовій звітності, відповідно до основ бухгалтерського обліку, описаних у Національних стандартах бухгалтерського обліку”.

Водночас аудитори вказали на деякі слабкі сторони у процедурах проведення тендерних закупівель і загальної координації фінансових надходжень. Зокрема, йдеться про оприлюднення залученої від громадян нефінансової допомоги, про яку ініціатори кампанії регулярно звітували на своєму сайті.

Результати змістової оцінки кампанії “Чесно”

Група експертів Європейського дослідницького центру з питань протидії корупції та державного будівництва провела незалежну оцінку кампанії “Чесно” за такими показниками, як:
· представлення ініціаторами руху інтересів громадянського суспільства;
· автономія учасників руху від будь-якого партійного контролю (незалежність від політичних кіл);
· доступність і достатність інформації, на основі якої здійснювали перевірку кандидатів у народні депутати;
· належне опрацювання інформації, що мало унеможливити дискримінацію кандидатів і забезпечити довіру суспільства до результатів роботи “Чесно” (належна процедура).

За результатами оцінки експерти дійшли висновку, що “процес реалізації та вплив кампанії “Чесно” були однаково успішними”, а вдале “просування власного порядку денного щодо політичної чесності не викликає сумнівів”.

У попередньому звіті аналітики також зазначили, що інформаційні кампанії такого штибу “стимулюють громадську активність і сприяють усвідомленому голосуванню виборців”. “Кампанія “Чесно” мала правильні цілі й сумлінно використовувала обґрунтовану методологію перевірки кандидатів у депутати, властиві недоліки якої було виправлено у процесі роботи”, – сказано в документі. “До успішних результатів “Чесно” також можна зарахувати залучення до кампанії, зокрема до оцінки кандидатів та інформування виборців, більшої, ніж будь коли раніше, кількості учасників із регіонів”, – відзначили фахівці.

Також у попередній оцінці експертів ідеться про те, що “ініціаторам “Чесно” знадобиться більше часу й дослідницьких зусиль, щоб оцінити вплив кампанії на виборців”. “Основна проблема полягає в тому, що бідна політична пропозиція (кандидати з проблемами політичної чесності є в усіх основних партіях) серйозно обмежує вибір громадян і потенційний вплив таких кампаній на результати виборів. Це говорить про те, що тоді як моніторинг чесності під час виборів є вельми помітний і разючий, потрібна постійна робота громадянського суспільства в період між виборами, щоб заохочувати партії (якщо не через глибоке переконання, то для виборчих переваг) забезпечувати постійний внутрішній контроль прозорості й підзвітності, а також створювати певні етичні комітети для перевірки своїх представників”.

Повні звіти буде оприлюднено на http://www.chesno.org/ упродовж наступних двох тижнів.

Контакти:
Громадянський рух “Чесно”
Тата Пеклун
067 622 71 12
peklun@gmail.com

***

Місія Міжнародного фонду “Відродження” – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого, демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: