«Національний екзит-пол’2014»

26 жовтня 2014 року, у день виборів до Верховної Ради України, Консорціум «Національний екзит-пол’2014», до якого входять Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва», Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, проведуть Національний екзит-пол’2014.

26 жовтня 2014 року, у день виборів до Верховної Ради України, Консорціум «Національний екзит-пол’2014», до якого входять Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва», Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, проведуть Національний екзит-пол’2014.

«Екзит-пол – це фінальна точка у чесних і прозорих виборах. Це свято демократії. Бо як не крути, після оголошення результатів екзит-полу стає очевидним, що вибори вже відбулися. Цього разу проводиться вже 14-й екзит-пол. Тому можна вважати, що ця практика вже міцно увійшла в процедуру проведення виборів в Україні», – зауважує Ірина Бекешкіна, директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва».

Вибірка
Генеральна сукупність екзит-полу – виборці, які проголосували на виборчих дільницях на території України (крім спеціальних дільниць – лікарні, тюрми, військові частини, закордонні дільниці). Вибірка буде репрезентативною  для України в цілому й для її 4 регіонів (Захід,  Центр, Схід, Південь). Вибірка є двоступеневою кластерною, на першій ступені – з кожної області пропорційно кількості дільниць у цій області відбираються виборчі дільниці з рівною ймовірністю, на другій ступені  – проводиться систематичний (покроковий відбір) виборців на виборчій дільниці. Використовуватиметься постійний крок відбору протягом дня проведення виборів. Результати опитування будуть представлені в загальнонаціональному масштабі та в розрізі чотирьох регіонів: західному, центральному, південному та східному (екзит-пол буде проведений на тих територіях, на яких відбудуться вибори).

Кількість виборчих дільниць – 400 (по 200 для кожної дослідницької компанії).

Обсяг вибірки – близько 17 000 респондентів (залежно від явки).

Середня кількість опитаних на кожній дільниці – приблизно 45.

Кількість інтерв’юерів – на кожній виборчій дільниці  працюватиме 2–3 особи, усього буде задіяно близько 1000 інтерв’юерів, які пройдуть спеціальне навчання.

Похибка вибірки – статистична  похибка вибірки з врахуванням дизайн-ефекту не перевищуватиме 1.3%, але є ще систематичні похибки, які залежать від різних факторів. Виходячи з досвіду попередніх екзит-полів, що були проведені за такою самою методологією, ми припускаємо, що помилка вибірки не перевищить 2.5% для лідерів перегонів і буде в межах 0.5–1% для інших партій.  На парламентських виборах 2012 року максимальна помилка вибірки для всіх партій не перевищувала 1.9%.

Метод збору даних і опитувальник – застосовуватиметься методика «таємного голосування», оскільки вона зменшує кількість відмов і суттєво підвищує надійність даних екзит-полу. Суть методики полягає в тому, що під час проведення опитування замість прямого запитання – «Скажіть, за кого Ви проголосували?» – респондент сам заповнює анкету, що починається із цього запитання.  Крім цього, анкета міститиме запитання  про стать, вікову групу, освіту, а також час ухвалення рішення, за кого голосувати.  При цьому респондента проситимуть заповнити демографічні запитання анкети, але зазначать, що це не обов’язково.

Головна мета проекту – забезпечити ефективний громадський контроль за чесністю виборчої процедури, а також отримати інформацію про соціально-демографічну структуру електорату партій.

В Україні вже склалася традиція проведення екзит-полів, яку  започаткував Фонд «Демократичні ініціативи»,  вперше організувавши екзит-пол і телешоу «Ніч виборів» під час виборів парламенту 1998 року. Відтоді учасники проекту набули  значного досвіду в організації і здійсненні опитувань на виході з виборчої дільниці.

Фонд «Демократичні ініціативи» організовував екзит-поли під час парламентських виборів 1998, 2002, 2006, 2007 та 2012 років, двох турів виборів Президента 1999 року,  трьох турів виборів Президента України у 2004 році, двох турів президентських виборів у 2010 р. та президентських виборах 2014 року.  В усіх цих екзит-полах з 1999 р. брав участь Київський міжнародний інститут соціології, а з 2004 р. – Центр Разумкова.  Цього року це вже буде 14-й Національний екзит-пол, що його організовує Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва». 13-й національний екзит-пол, що його проводить КМІС і 9-й екзит-пол, що його проводить Центр Разумкова (було проведено також декілька місцевих  екзит-полів – у Мукачевому та Києві). 

Оприлюднення результатів Національного екзит-полуʼ2014 відбудеться  в Укрінформі (вул. Богдана Хмельницького, 8/16 ) 26 жовтня 2014 року: 

– 19.45 – початок прес-конференції.
– 20.01 – оприлюднення на прес-конференції попередніх результатів відразу по закритті виборчих дільниць, на основі даних, що були зібрані за дві години до закінчення голосування і продиктовані телефоном.
– 23.00 – прес-конференція за три години після закриття дільниць з оприлюдненням оновлених даних, зібраних на дільницях, де робота тривала до закриття дільниць (теж продиктованих телефоном).

Деталізований звіт  за результатами екзит-полу буде оприлюднено  після одержання паперових анкет, орієнтовно 4-5 листопада.

«Національний екзит-пол’2014» фінансово підтримали  міжнародні  донори:

  • Міжнародний Фонд «Відродження»,
  • Програма Matra Посольства Королівства Нідерландів в Україні,
  • Національний Фонд підтримки демократії (США),
  • PACT, проект UNITER,
  • Європейський  Союз.

Реалізація проекту перебуватиме під контролем Наглядової Ради, до якої увійшли лідери громадських організацій, провідні українські журналісти, вітчизняні та зарубіжні експерти. Консультувати та контролювати проведення Національного екзит-полу будуть міжнародні експерти.

За  оприлюдненням результатів Національного екзит-полу’2014 можна стежити на таких інтернет-ресурсах:

  1. Сайт «Національний екзит-пол’2014»;
  2. Сайт Фонду «Демократичні ініціатива імені Ілька Кучеріва»;
  3. Сторінка Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» у мережі Facebook;
  4. Сайт Київського міжнародного інституту соціології;
  5. Сайт Центру Разумкова.

Інформація синхронно оприлюднюватиметься  українською та англійською мовами. Окрім вище зазначених інтернет-ресурсів,  інформація поширюватиметься за допомогою сервера електронної пошти.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: