На BookForum презентували «СпільноART» – майбутню збірку, яка зруйнує стереотипи про ромів

Форум видавців – чудова нагода презентувати антологію малої прози, яка народилася в результаті роботи літературно-мистецької резиденції «СпільноART». Це був перший досвід спільної творчої взаємодії письменників та митців українського та ромського походження, а також представників інших етнічних груп України.

Подія відбулася в квітні в Яремче, а весь наступний період автори працювали над завершенням своїх творчих задумів. До антології увійшли твори 20 молодих письменників. Книга з’явиться найближчим часом і матиме назву «Шлях (до) ромів».

Цей проект було організовано нашою Ромською програмою.

Під час презентації директор Ромської програми МФВ Сергій Пономарьов метафорично пояснив ідею проекту як протистояння Вірджинії Вульф – конкретній та колективній. Відома англійська письменниця в своєму романі «Орландо» позначила стереотипний образ ромів як народу, який є сміливим і відчайдушним, але боїться «пера та паперу». Тобто, не здатен на свою репрезентацію через літературну творчість. «СпільноART» став проектом, який підтвердив безпідставність та стереотипність такого погляду.

Як відбувалася робота розповіли учасники-резиденти «СпільноART» та їхні тренери-куратори.

Зокрема, куратор резиденції Роман Кабчій розповів про «фішечки» в роботі резиденції. Він звернув увагу на те, як спільний досвід, отриманий від сполучення різних видів творчості, допоміг учасникам подолати певний страх перед ромами, який читався в їхніх конкурсних текстах.

Один із резидентів Ростислав Кузик зізнався, що на початку теж мав свої страхи і упередження щодо ромів, але в процесі взаємодії в резиденції побачив ромів з абсолютно іншого боку. Він зачитав уривок твору, який представлений в антології.

Спогадами та враженнями про участь в проекті, а також очікуваннями від антології поділилися й резидентки «СпільноART» Єва Райська та Любов Базь, а також куратора Любов Якимчук.

Модерувала розмову кураторка культурницьких проектів нашого Фонду Радослава Чекмешева, яка розповіла про роботу над підготовкою книги до видання. Шукайте книжку «Шлях (до) ромів» вже ближчим часом! Долайте свої страхи та стереотипи! Не бійтеся Вірджинії Вульф! )

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: