МВС та РНБО унеможливлюють громадський контроль за перебуванням Чорноморського флоту в Україні

Міністерство внутрішніх справ (МВС) і Рада національної безпеки й оборони (РНБО) України відмовляють у проведенні громадської експертизи їхньої діяльності, пов’язаної з контролем за перебуванням Чорноморського флоту Росії в Україні

Міністерство внутрішніх справ (МВС) і Рада національної безпеки й оборони (РНБО) України відмовляють у проведенні громадської експертизи їхньої діяльності, пов’язаної з контролем за перебуванням Чорноморського флоту Росії в Україні. Громадську експертизу здійснює Інформаційно-аналітичний центр “Логос” і ВМГО “Студентське братство” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Метою громадської експертизи було оцінювання рівня відкритості та прозорості МВС та РНБО, їхньої готовності надавати громадськості запитувану інформацію щодо оцінки ними наслідків діяльності Чорноморського флоту Росії на території України.

За словами експерта Інформаційно-аналітичного центру “Логос” Олега Яценка, відмови МВС та РНБО суперечать закону “Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави”. Цей документ гарантує право громадських організацій проводити громадську експертизу, запитувати й отримувати від правоохоронних і військових органів інформацію щодо діяльності Збройних Сил України й інших військових формувань, а також правоохоронної діяльності, яка не містить державної таємниці.

За словами експерта, центр “Логос” мав отримати від МВС та РНБО такі матеріали, як документ про процедуру формування в цих установах переліку відомостей, що становлять службову інформацію, документ про визначення спеціальних місць для роботи запитувачів із документами чи їх копіями, а також копії документів щодо виконання Указу Президента №705/2008, яким МВС та РНБО було уповноважено контролювати пересування підрозділів Чорноморського флоту поза місцями їх дислокації в Україні.

Олег Яценко наголошує, що надавши центру “Логос” відмови замість відповідей, ці органи влади порушили названий закон і продемонстрували, що рівень їхньої відкритості дорівнює нулю.

За словами експерта, відповідно до частини другої статті 7 зазначеного закону, центр “Логос”, як і будь-яка громадська організація, належить до суб’єктів цивільного контролю над Воєнною організацією та правоохоронними органами держави, тому відмови у проведенні громадської експертизи буде оскаржено в прокуратурі чи суді.

У 2008-2009 роках українські правоохоронці регулярно виявляли факти незаконного перевезення підрозділами Чорноморського флоту крилатих ракет по вулицях Севастополя, а за переміщення в Україну групи осіб на російському десантному кораблі “Саратов” було навіть порушено кримінальну справу.

Відповідь МВС

Відповідь РНБО

Контакти:
ВМГО “Студентське братство”
067 402 96 72

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: