Міноборони готове розсекретити карти, на основі яких створюють генплани міст

11 жовтня в Києві відбулася нарада, присвячена можливості зняття відомчих грифів “Для службового користування” (ДСК) з великомасштабних карт і планів, на основі яких створюють генеральні плани конкретних міст

11 жовтня в Києві відбулася нарада, присвячена можливості зняття відомчих грифів “Для службового користування” (ДСК) з великомасштабних карт і планів, на основі яких створюють генеральні плани конкретних міст. Кампанію, спрямовану на забезпечення доступу до генпланів, провадить Східноукраїнський центр громадських ініціатив (СЦГІ) за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Кілька Міністерств і державних комітетів застосовують гриф “ДСК” до картографічних матеріалів на топографічній основі, і це одна з основних перешкод, що позбавляє громадян України змоги отримати повноцінну інформацію про власний населений пункт.
 
“Генплани, як не крути, є заручниками великомасштабних карт, адже створюються на їх основі. Тому потрібно, щоби Міноборони визначилося, яка саме інформація може бути доступна для широкого загалу”, – озвучив проблему Ігор Соколов, директор Департаменту містобудування та планування територій Мінрегіону України. “Ніхто не посягає на таємниці військових. Просто дайте нам той шар інформації, який ми зможемо представити громадськості й на основі якого створити доступний генплан”, – зазначив посадовець.
 
У відповідь на це прохання військові запропонували провести наукові дослідження. Начальник відділу організації топогеодезичного виробництва Головного управління Збройних Сил України Олександр Софієнко, наприклад, виступив із пропозицією створити спеціальну науково-дослідну групу, яка б вивчила можливість забезпечення доступу громадян до великомасштабних карт. На думку військових, така робота є копіткою, потребує фінансування, а тому займе не менш ніж 6-8 місяців.
 
Погляд представників громадськості на запропонований варіант був досить критичним. “У нашій країні є чинними низка законів, що вимагають уже зараз надати генплани у вільний доступ громадянами. Ці закони слід виконувати. Те, що відбувається зараз, є грубим порушенням законодавства. Така ситуація потребує швидких змін”, – зазначила голова правління Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук.
 
“Ми розуміємо, що порушене питання потребує подальшого дослідження, проте українські військові як частина державного апарату мають швидко реагувати на виклики, що постають перед суспільством. Якщо проблему будуть досліджувати такими повільними темпами, то генплани побачать лише наші онуки. У цій ситуації нам не лишається нічого іншого, як звернутися до керівництва Міноборони з проханням надати військовим топографам належний імпульс у роботі”, – сказав голова СЦГІ Володимир Щербаченко.
 
Задля пошуку шляхів забезпечення доступності генеральних планів міст учасники наради схвалили пропозиції провести відповідні дослідження. Водночас із представників громадськості та центральних органів виконавчої влади було створено робочу групу, яка має сформувати технічне завдання для роботи військових учених.

Нагадаємо, що з жовтня 2011 по липень 2012 року СЦГІ проводив громадську експертизу діяльності Мінрегіону у сфері формування Переліку відомостей, що становлять службову інформацію. За результатами цього дослідження Перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський доручив Мінрегіону провести консультації з громадськістю й розглянути можливості зробити генплани міст України доступними для громадян.

Контакти:
Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Володимир Щербаченко
067 640 94 40
planmista@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: