Списки безкоштовних ліків відкрито!

Вперше в Україні стали відкритими списки безкоштовних медпрепаратів, закуплених за державний кошт та наявних в лікарняних закладах Одеської області. Відтепер в Одесі та області кожен пацієнт має змогу ознайомитися з переліком ліків, які закуповуються за кошти державного та місцевого бюджетів. Усі вони опубліковані на сайті: liky.odesa.ua.

Щороку держава виділяє кошти на закупівлю ліків. Сотні медикаментів, оплачених державою, доступні для лікування хворих. Проте через недобросовісних лікарів та корупційні схеми пацієнти практично ніколи не отримували безкоштовних ліків. На жаль, в Україні стала звичною практика перепродавати хворим ті препарати, які закупила держава.

Проте зараз, списки безкоштовних медпрепаратів, закуплених за державний кошт та наявних в лікарняних закладах Одеської області стали відкритими. Відтепер в Одесі та області кожен пацієнт має змогу ознайомитися з переліком ліків, які закуповуються за кошти державного та місцевого бюджетів. Усі вони опубліковані на сайті: liky.odesa.ua. 

Цей сайт створено командою Одеської обласної державної адміністрації та БФ «Пацієнти України» за сприяння Міжнародного Фонду «Відродження» задля того, щоб кожен мешканець Одеської області міг перевірити, які ліки може отримати від держави безкоштовно.

Усі ліки, які можна знайти в переліках на цьому сайті, куплені за рахунок бюджету та знаходяться на складах у лікарняних закладах. Сайт спеціально розроблений із можливістю автоматичного оновлення інформації про залишки ліків (щотижня), яка відображається на ньому без залучення людського фактору. Така функція стала можливою завдяки налагодженому збору інформації безпосередньо з бухгалтерських програм, в яких ведеться облік препаратів у лікарнях. Веб-сайт є адаптованим для користування з мобільного пристрою.

«Медицина в Україні – одна з найбільш несправедливих у світі. Незважаючи на те, що згідно з Конституцією вона повинна бути безкоштовною для кожного громадянина, всі знають і миряться з тим, що це правило порушено. Починаючи впроваджувати ініціативу відкритих списків препаратів в Одеській області, ми відчули, що нам не потрібно боротися з владою, щоб забезпечити доступність лікування для пацієнтів», – зазначає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України».

За словами Стефанишиної, реалізувати цю ініціативу стало можливо завдяки політичній волі та сприянню урядовців, завдяки чому з вересня 2015 року в регіоні оприлюднили списки ліків, які пацієнти повинні отримувати в лікувальних закладах безкоштовно. Ця ініціатива – перший крок до реформи системи охорони здоров’я.

Завдяки успішному пілоту в Одеській області, Міністерство охорони здоров’я України 02.06.2016 видало Наказ №509 «Про здійснення заходів з контролю використання лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти», відповідно до якого, усі установи, що є одержувачами лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти, були зобов’язані оприлюднювати інформацію про залишки препаратів та виробів на персональних веб-сторінках.

«Для Міжнародного фонду «Відродження» реформа охорони здоров’я є одним із стратегічних пріоритетів, тому ми підтримуємо ініціативу співпраці Одеської ОДА і «Пацієнтів». Ми сподіваємося, що ця ініціатива пошириться по всій країні, вже є зацікавлені активісти в інших регіонах.  Кращий доступ до ліків є одним із реальних та зрозумілих для населення індикатором реформи охорони здоров’я», – говорить Олена Кучерук, менеджер програмної ініціативи «Громадське здоров’я» МФВ.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: