Команда, яка змінить сприйняття права. В Києві обговорили інститут громадських радників

28 листопада в Unit City у Києві пройшла міжнародна конференція "Громадські радники в Україні"

28 листопада в Unit City у Києві пройшла міжнародна конференція “Громадські радники в Україні”, в якій взяли участь українські та міжнародні експерти в галузі права, представники Міністерства юстиції та перші українські громадські радники. Організатором конференції став Міжнародний фонд Відродження. 

Громадські радники – це люди, що не маючи профільної юридичної освіти, можуть надавати базову правову допомогу з найбільш поширених питань у невеликих громадах. В багатьох країна світу саме громадські радники (або параюристи, як найчастіше називають їх закордоном) надають “швидку” правову допомогу жителям громад – проводять консультації, надають правову інформацію та перенаправляють до профільних юристів. 

“Ми провели дослідження і запитали громадян, до кого ж вони найчастіше звертаються, якщо потребують правової допомоги. Виявилось, що це не приватні юристи і не центри надання правової допомоги, а куми”, – розповіла заступниця Міністра юстиції України Іванною Смачило. За її словами, в умовах, коли громадяни не довіряють державі, важливо, щоб був хтось, до кого можна звернутися і не боятися, що станеться щось погане. “Саме цими людьми і мають стати громадські радники. І я переконана, що за кілька років їх кількість має рахуватися вже не на десятки, а на тисячі”. 

В Україні історія громадських радників почалася у 2017 році, коли пройшло перше навчання громадських радників, організоване Координаційним центром з надання правової допомоги за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Станом на сьогодні в Україні працює вже 66 громадських радників з трьох наборів, у 2019 буде оголошений набір на нові набори на навчання. 

“Розвиток юридичної допомоги починався як процес створення окремих, атомізованих ініціатив. Важливо, що сьогодні ми забезпечили їх поступ на основі синергії, змогли інституціоналізувати цей процес і залучити до нього не лише юристів, але й звичайних громадян”, – зазначив Роман Романов, директор програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду Відродження. За його словами, інститут громадських радників має стати гейм-ченджером і наблизити державу до потреб громадян.

“Є ставлення до права як до відірваного від життя процесу, який вигаданий десь у Києві і не відповідає реаліям. Громадські радники дають розуміння того, що право є складовою життя і за його допомогою можна вирішувати як власні побутові проблеми, так і проблеми громадян загалом. Задача радників – це перекласти суху і формальну юридичну мову на мову, зрозумілу громадянам, піднести розуміння права на новий рівень”, – зазначив Романов.

Конференція складалася з 5 ключових частин. На початку, після вітальних слів, громадські радники-практики розповіли про свою діяльність, історію запуску інституту та перші історії успіху команди. Під час другої панелі своїми враженнями та очікуваннями від ініціативи поділилися партнери спільноти громадських радників в Україні: Олексій Бонюк (Координаційний центр з безплатної правової допомоги), Євген Полтенко (Мережа Правового розвитку), Альона Семикіна (радниця Міністра юстиції України) та Микола Сіома, (Українська фундація правової допомоги). 

В рамках третьох панелі свої досвідом поділилися міжнародні експерти у сфері створення та забезпечення діяльності громадських радників. Майкл Отто з глобальної параюридичної мережі NAMATI розповів про світові тенденції в сфері розвитку інституту громадських радників. Досвідом Канади поділився параюрист Нан Норман, досвідом Сьєра-Леоне – Сонія Ошо-Вільямс, Молдови – Віолетта Одаджіо, а Македонії – Сюзана Велковська. 

Після обіду відбувся форум-театр, під час якої учасники розглядали два кейса з діяльності громадських радників. Останньою панеллю конференції стала робота в групах за участю українських та міжнародних експертів за тематиками “Яке місце громадських радників у сфері доступу до правосуддя?”, “Для чого об’єднаним громадам потрібні громадські радники?” та “В чому перевага громадських радників при взаємодії з вразливими категоріями населення?”. 

Конференція закінчилась презентацією правопросвітницької кампанії, що буде запущена разом з ініціативою “Я маю право!”, а також спільною заявою громадських радників. 

“Громадські радники – це команда, яка втілює зміни. Вже зараз радники, окрім юридичної допомоги, ми реалізували більше 10 нових проектів, від розвитку медіаграмотності до запуску громадського транспорту. Громадські радники – це не лише про те, щоб допомагати, але й про те, щоб надихати”, – підсумував діючий громадський радник Констянтин Лиганенко. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: