Хворі на гепатит на Львівщині можуть не дочекатися лікування

Тисячі мешканців Львівщини, хворих на вірусний гепатит С (ВГС), не мають жодних гарантій, що отримають лікування коштом держави, бо обласна влада досі на затвердила програми боротьби з цією хворобою

Тисячі мешканців Львівщини, хворих на вірусний гепатит С (ВГС), не мають жодних гарантій, що отримають лікування коштом держави, бо обласна влада досі на затвердила програми боротьби з цією хворобою. Про це свідчать результати моніторингу, який координує МБФ “Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІД в Україні” в межах всеукраїнської кампанії “Вимагаємо лікування!” за підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження” та “Levi Strauss Foundation”.

Фахівці нагадують, що нещодавно ухвалена Державна цільова програма протидії вірусним гепатитам передбачає фінансування на придбання медичних препаратів для хворих на ВГС на рівні 65 млн. дол. США до кінця 2015 року. Також програмою передбачено залучення додаткового фінансування з обласних бюджетів.

За результатами дослідження, проведеного Альянсом, у Львівській області ВГС інфіковано 15,9% населення. Натомість на офіційному диспансерному обліку перебувають лише 0,01%.

За словами експертів, незважаючи на гостроту ситуації, місцева влада досі не ухвалила програми протидії вірусним гепатитам. Це може стати смертельним вироком для 2537 громадян. Фахівці застерігають, що відсутність адекватної відповіді місцевої влади на епідемію не тільки ставить під загрозу життя сотень мешканців області, а й перешкоджає в отриманні регіоном додаткового фінансування від міжнародних недержавних організацій. Наразі основною умовою надання міжнародного фінансування є власний внесок області в боротьбу з епідемією ВГС.

Водночас актуальною проблемою є доступність лікування гепатиту С для представників уразливих груп населення, які не можуть розраховувати на підтримку з боку держави. Зважаючи на це, в жовтні 2013 року за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією Альянсу вдалося розпочати лікування перших зі 100 хворих. З них у Львівській області мешкає 29. Це стало можливим завдяки угоді з одним із провідних виробників лікарських засобів про зменшення ціни за один стандартний курс лікування – з 13 200 до 5 000 дол. США. Саме тому, на думку фахівців, в обласні програми слід внести квоти на лікування для вразливих груп, а також закуповувати препарати для лікування ВГС за ціною, зниженою в 2,5 рази. Знижена ціна дозволить у майбутньому збільшити кількість пацієнтів, які зможуть отримати довгоочікуване лікування.

Спільні зусилля Альянсу, представників державних структур та активістів у напрямі розширення доступу до лікування ВГС уже сприяли затвердженню Державної та обласних програм із протидії поширенню гепатиту С, частковому виділенню коштів із державного бюджету та бюджетів Полтавської, Сумської, Житомирської, Хмельницької, Закарпатської, Тернопільської, Вінницької областей, а також із бюджетів міст Харків і Севастополь. Але реальна потреба в лікуванні значно вища. На сьогодні лише в цих регіонах у черзі на лікування стоїть близько 16 тис. осіб, тому збільшення бюджетного фінансування всіх рівнів є життєво необхідним.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна посідає перше місце в Європі за темпами поширення інфекції. Гепатитом С інфіковано понад 3% громадян, тобто понад 1 млн. осіб. Невтішні результати підтвердилися під час проведення дослідження, ініційованого Альянсом наприкінці липня 2013 року. За допомогою швидких тестів медпрацівники протестували 1422 людини в 30 містах країни. Гепатит С було виявлено у 13% протестованих.

Контакти:
МБФ “Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІД в Україні”
(044) 490 54 85
office@aidsalliance.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: